• XII EDYCJA KONKURSU
          • XII EDYCJA KONKURSU

          • Zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w konkursach, które są częścią realizowanego w naszej szkole projektu „Odblaskowa Szkoła”.
             

            Zadaniem uczestników jest przygotowanie:

            • plakatu dowolną techniką - na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym
            • odblaskowej maskotki
            • odblaskowej gazetki klasowej
            • elementów odblaskowych dla naszego pupila
        • Światowy Dzień Uśmiechu
          • Światowy Dzień Uśmiechu

          • Dzisiaj, w naszej szkole, obchodziliśmy Światowy Dzień Uśmiechu. Święto to istnieje już od 1990 roku i obchodzone jest w pierwszy piątek października. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej buzi, tzw. „SMILES FACE”

            Uczniowie tego dnia wykonali na zajęciach informatyki wesołe buźki- według własnego pomysłu. Było miło i wesoło. Chcieliśmy tym samym przekonać siebie i innych, że człowiek radosny, to człowiek szczęśliwy.

            Warto się śmiać częściej i zarażać śmiechem innych, bo śmiech to zdrowie!
            Śmiech poprawia nastrój, dodaje energii, zwiększa poczucie pewności siebie, pomaga w zwalczaniu stresu, wzmacnia system immunologiczny, jest świetnym ćwiczeniem aerobiku, wpływa odmładzająco.

            A NA KONIEC KILKA SZKOLNYCH ŻARTÓW…

            Nauczycielka do Jasia:
            Świetny rysunek, ale przyznaj się, kto go zrobił? Ojciec czy matka?
            - Nie wiem. Ja już spałem!

            Historyk pyta Jasia:
            - Co byś powiedział, gdyby ktoś obcy zadał ci pytanie: Z czym kojarzy ci się powstanie listopadowe?
            - Nic proszę pana. Nie rozmawiam z nieznajomymi.

            PS Jeśli zobaczysz kogoś bez uśmiechu, daj mu jeden ze swoich!

          • Szlakiem Piastowskim

          • W środę 28 września br. w godzinach nocnych uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wyruszyli na trzydniową wycieczkę szkolną do Poznania, Gniezna, Biskupina, Torunia i Lichenia.

            W programie pierwszego dnia zaplanowano Poznań. Uczniowie rozpoczęli zwiedzanie od Rezerwatu Archeologicznego „Genius loci”, a następnie udali się  z panią przewodnik na Ostrów Tumski, który zdaniem większości historyków jest miejscem chrztu Polski. Tam, po otrzymaniu kart śledztwa, wcielili się w „detektywów historii”, aby odkryć początki państwa polskiego. Dokładnie obejrzeli Bazylikę Archikatedralną pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła z podziemiami i grobami Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego. Na Wzgórzu Przemysława podziwiali rezydencję króla Przemysła II, zaś punktualnie o 15.00 na poznańskim rynku obejrzeli trykające się rogami na ratuszowej wieży koziołki – Pyrka i Tyrka.

            W drugim dniu uczestnicy wycieczki pod okiem przewodnika zwiedzili Gniezno i Biskupin. Zwiedzanie rozpoczęli od pomnika Bolesława Chrobrego, a następnie przeszli do wnętrza Archikatedry, w której znajdują się relikwie jej patrona św. Wojciecha, a także bezcenny skarb sztuki romańskiej – Drzwi Gnieźnieńskie. Warto zaznaczyć, iż w katedrze miały miejsce ważne wydarzenia historyczne, m. in. koronacja Bolesława Chrobrego oraz słynny Zjazd Gnieźnieński. Na koniec uczniowie wyruszyli Traktem Królewskim na ulice Gniezna w poszukiwaniu królików, które od niedawna tam zamieszkały. Jest ich 15, a każdy z nich opowiada o historii miasta, zarówno tej najdawniejszej, związanej z początkami państwa polskiego, jak i późniejszymi czasami, aż po współczesność. Jednak sympatyczne króliki to nie wszystkie atrakcje. Na trasie uczestnicy mogli podziwiać posągi władców, rzeźby ilustrujące gnieźnieńskie legendy i makiety zabudowy miasta z brązu. Niemałe wrażenie na wszystkich zrobiła także średniowieczna zabudowa miasta z zabytkowymi kamienicami i przyległymi kościołami.

            Z Gniezna uczniowie udali się do oddalonego o około 40 km Biskupina. To „Polskie Pompeje”, czyli skansen archeologiczny z rekonstrukcją osady sprzed 2700 lat. Właśnie tutaj uczestnicy wycieczki nie tylko mogli zobaczyć osadę warowną sprzed setek czy nawet tysięcy lat, ale jednocześnie poznać zwyczaje żyjących tu kiedyś ludzi, ich pracę i rzemiosło. Co ciekawe, osada została odkryta przez przypadek przez miejscowego nauczyciela.

            W ostatnim dniu grupa wycieczkowa udała się do grodu Kopernika – miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO oraz Lichenia. Wędrówkę po Toruniu uczniowie rozpoczęli od mocnego akcentu -  15- minutowego pobytu w bunkrze Wisła, czyli niemieckim schronie przeciwlotniczym z okresu II wojny światowej. Symulacja nalotu bombowego wywołała we wszystkich silne uczucia strachu i przerażenia. Następnie uczniowie zwiedzili Krzywą Wieżę oraz poznali związaną z nią legendę, a ochotnicy mogli poddać się „testowi prawości”. Z kolei zobaczyli Dom Mikołaja Kopernika, spacerowali po rynku Starego Miasta, oglądając zabytkowe kamieniczki, osiołka oraz ratusz. Na koniec wszyscy ustawili się przed pomnikiem wielkiego astronoma do pamiątkowego zdjęcia. Oczywiście był też czas na zakup piernikowych łakoci dla najbliższych we Dworze Artusa i posiłek w restauracji McDonald ’s.

            Ostatnim punktem wycieczki był Licheń. To tutaj właśnie powstała największa świątynia w Polsce, ósma w Europie i dwunasta na świecie. Z jej historią i cudownym obrazem Matki Bożej Licheńskiej zapoznał szczegółowo uczniów tutejszy przewodnik, który oprowadził wycieczkę po części górnej i dolnej bazyliki. Szczegółowo przybliżył znajdujące się w niej największe w Polsce organy rozmieszczone w pięciu częściach świątyni. Po krótkiej, indywidualnej modlitwie oraz pamiątkowej fotografii na tle monumentalnej budowli uczniowie wyruszyli w drogę powrotną do Boguszy.

            Uczestnicy wycieczki poszerzyli swoją wiedzę, którą będą mogli wykorzystać w dalszej edukacji. Wyjazd zorganizowano dzięki dofinansowaniu z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii, za zgodą i przy wsparciu Wójta Gminy Kamionka Wielka Pana Andrzeja Stanka.

            Dziękujemy za to bardzo serdecznie!

        • Ogólnopolski Konkurs „Być jak Ignacy”
          • Ogólnopolski Konkurs „Być jak Ignacy”

          • W bieżącym roku szkolnym, nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Konkursu o tytuł Naukowej Szkoły Ignacego VII edycji programu: Być jak Ignacy „Zostań Ambasadorem Nauki”
            Celem programu jest popularyzacja polskiej nauki oraz pielęgnowanie pamięci o wybitnych, polskich naukowcach i wynalazcach.
            Organizatorem jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

             

            Dzisiaj, z grupą uczniów przeprowadziliśmy pierwszą lekcję na temat: Cząstki elementarne i chemia w życiu codziennym.
            Uczniowie poznali wybrane pierwiastki, budowę atomu oraz dowiedzieli się, kim była Maria Skłodowska- Curie
            .

          • Światowy Dzień Zwierząt

          •  

            4 października obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Zwierząt. Jest to równocześnie dzień, w którym Kościół wspomina św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt i ekologów. Warto pamiętać, iż cały październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt- nie tylko tych domowych. Obchody tego dnia mają na celu przypomnienie i uświadomienie, iż zwierzęta, podobnie jak ludzie mają swoje prawa, m.in. do wolności, opieki, czy dobrego traktowania.

            Dzieci przyniosły do szkoły ulubionego pupila- pluszaka, wzięły udział w pogadance na temat życia zwierząt oraz wykonały ciekawe prace plastyczne. Wszystko o zwierzętach i dla zwierząt, bo jak wiadomo…
            „Każdy ma jakiegoś bzika, każdy jakieś hobby ma,
            A ja w domu mam chomika, kota, rybki oraz psa!”

            MŁODSI I STARSZAKI- SZANUJMY NASZE ZWIERZAKI!

          • Gminny Turniej Piłki Nożnej Halowej

          • W ubiegły poniedziałek tj. 3 października reprezentacja naszej szkoły w kategorii chłopców klas 4-6 wzięła udział w Gminnym Turnieju Piłki Nożnej Halowej. Chłopcy wywalczyli w Mystkowie 3 miejsce i tym samym obronili swój wynik z ubiegłego roku.

            Gratulujemy drużynie w składzie:

            1.Błażej Kamieński

            2. Jan Poręba

            3. Adam Gruca

            4. Sebastian Michalik

            5. Aleks Jędrusik

            6. Artur Świgut

            7. Piotr Siedlarz

          • Dzień Głośnego Czytania

          • 29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.
            Jego celem jest promocja lektury i czytania. Jak co roku, również nasza szkoła przyłączyła się do tej akcji. Starsi uczniowie czytali na każdej lekcji, a młodszym czytali nauczyciele.
            Dzieci z oddziału „0” przysłuchiwały się wierszom Jana Brzechwy, które zostały dodatkowo przedstawione za pomocą teatrzyku kamishibai.

          • Był taki wrzesień ...

          • 22 września br. uczniowie naszej szkoły zaprezentowali montaż słowno - muzyczny z okazji 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W trakcie spotkania przypomniano najważniejsze wydarzenia kampanii wrześniowej oraz bohaterską postawę polskich żołnierzy broniących Ojczyzny.

             

            Wykorzystano:

            1. 

            Aparat fotograficzny z akcesoriami: Aparat CANON EOS 2000D + obiektyw EF-S 18-55mm IS II

            2. 

            Dyktafon Philips DVT1150

            3.

            Zestaw nagłośnieniowy: przenośny system PA. Moc 2000 W. Niezwykle mocne, niesamowicie reprodukujące dźwięk, głośniki niskotonowe 10" oraz drivery 1,35" z aluminiową membraną. Możliwość podłączenia poprzez port Bluetooth odtwarzacza, iPod, iPhone, iPad lub innego źródła sygnału MP3. Najwyższej jakości, zawierający liczne efekty, procesor FX firmy KLARK TEKNIK. Zawiera liczne efekty: reverb, chorus, flanger, delay, pitch shifter oraz ich kombinacje. Rewolucyjny system wykrywania sprzężeń FBQ odnajdujący natychmiast krytyczne częstotliwości. 8-kanałowy mikser, zawierający 4 kanały mono i 2 kanały stereo.
            4 wysokiej jakości przedwzmacniacze mikrofonowe z zasilaniem +48 V phantom dla mikrofonów pojemnościowych. Skuteczna, 2-pasmowa korekcja, przełącznik Pad i diody LED sygnalizujące funkcję Clip na wszystkich kanałach mono. 7-pasmowy stereofoniczny korektor graficzny, umożliwiający precyzyjną korekcję częstotliwości sygnału na wyjściach głównych. Dedykowane wyjście mono z wbudowanym filtrem dolnoprzepustowym dla subwoofera. Stereofoniczne wejścia Aux dla urządzeń zewnętrznych takich jak sub miksery itp. Zestaw z mikrofonem XM1800S BEHRINGER, kablem oraz uchwytem do statywu mikrofonowego. Zintegrowany schowek na mikrofony, kable i akcesoria.
            Zasilacz "Planet Earth" zapewniający maksymalną elastyczność (100 - 240 V ~). Zapewnia pozbawiony zakłóceń dźwięk, lepsze przenoszenie transjentów oraz najniższe, możliwe zużycie energii.

            4.

            Słuchawki studyjne AKG K240 MK2, Słuchawki pół-otwarte studyjne 

          • Laboratoria Przyszłości

          • Nasza szkoła przystąpiła do ministerialnego programu Laboratoria Przyszłości i otrzymała wsparcie finansowe na zakup wyposażenia do zajęć edukacyjnych i wychowawczych w kwocie 30 tysięcy złotych. Więcej informacji na temat programu można uzyskać na stronie: www.gov.pl/web/laboratoria

          • XIX Gminny Konkurs Ortograficzny

          • Zdobyciem III miejsca w rywalizacji zespołowej zakończył się dla naszej szkoły tegoroczny finał Gminnego Konkursu Ortograficznego, który odbył się 9 czerwca w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kamionce Wielkiej. Dziękujemy naszym reprezentantom: Anicie Porębie, Wiktorii Marcisz i Dawidowi  Gawlikowi za godną postawę i życzymy kolejnych sukcesów w ortograficznych zmaganiach.

          • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”

          • Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej była skierowana do dzieci i młodzieży w 3 grupach wiekowych: uczniowie szkół podstawowych - klasy 1-4, klasy 5-8 oraz szkół ponadpodstawowych. 

            Pierwszym etapem konkursu były eliminacje szkolne dla wszystkich chętnych, przeprowadzone w formie pisemnej. Test zawierał kilkadziesiąt pytań, na które należało udzielić odpowiedzi przez zaznaczenie jednego spośród kilku podanych wariantów. Uczestnicy turnieju musieli wykazać się obszerną wiedzą, między innymi z zakresu: tradycji i historii ochrony przeciwpożarowej, historii Związku OSP RP, zadań OSP, organizowania i prowadzenia akcji ratowniczych, przyczyn powstawania i rozprzestrzeniania się pożarów, ochrony ludności i środowiska, znajomości sprzętu ratowniczo-gaśniczego, zabezpieczenia przeciwpożarowego, zasad ewakuacji oraz zasad udzielania pierwszej pomocy.

            W konkursie na szczeblu szkolnym brało udział 18 uczniów. W młodszej kategorii I miejsce zajęła Anita Poręba, II miejsce Jan Poręba i III Milena Kamieńska. Wyróżnienie otrzymał Artur Świgut.

            W grupie starszej młodzieży najwyższy wynik uzyskała Weronika Gawlik, na drugiej pozycji uplasowała się Weronika Kmak, a trzecią lokatę otrzymał Paweł Kmak, natomiast na wyróżnienie zasłużył Sebastian Świgut.

            W etapie gminnym naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice i jeden uczeń. Tutaj także odnieśliśmy piękny sukces. Wszyscy wrócili z konkursu z czołowymi miejscami.

            I miejsce w młodszej grupie - Jan Poręba i III miejsce Anita Poręba. W starszej grupie podobna sytuacja;
            I miejsce - Weronika Kmak oraz III miejsce - Weronika Gawlik.

            Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom turnieju!!!

             

            Powiatowe zmagania Turnieju Wiedzy Pożarniczej

            W kwietniu odbyły się powiatowe eliminacje konkursu pożarniczego. Na tym szczeblu naszą  szkołę, a zarazem Gminę Kamionka Wielka reprezentowali: Jan Poręba w młodszej grupie wiekowej oraz  Weronika Kmak w grupie starszych uczniów.

            W tych zmaganiach także możemy się poszczycić bardzo dobrymi wynikami. Weronika uzyskała 6 miejsce, a Jan Poręba wywalczył najwyższą lokatę - I miejsce w powiecie nowosądeckim. Jest to sukces, który szczególnie cieszy, ponieważ w historii przygotowań do tego konkursu wydarzył się po raz pierwszy. Nasz uczeń mógł zaprezentować naszą placówkę oraz powiat nowosądecki w eliminacjach wojewódzkich.

             

            Eliminacje wojewódzkie w Wieliczce

            17 maja odbył się wojewódzki konkurs pożarniczy. W zmaganiach turniejowych Jan Poręba godnie reprezentował nasz powiat. Uplasował się w pierwszej dziesiątce na miejscu 6.

            Serdecznie dziękujemy i gratulujemy uczestnikom poszczególnych etapów tegorocznej edycji Turnieju Wiedzy Pożarniczej ”Młodzież zapobiega pożarom”. Niech wiedza zdobyta podczas przygotowań do konkursu przyniesie dobre efekty na przyszłość.

             

          • Ogólnopolski konkurs KOLORATORIUM

          • „Mój przepis na zdrowie i dobre samopoczucie” – to właśnie pod takim hasłem w bieżącym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły zbierali punkty za wykonanie zadań konkursowych w ogólnopolskim konkursie "Koloratorium".
            W ramach projektu przeprowadziliśmy na lekcjach biologii i chemii eksperymenty, natomiast na zajęciach wychowawczych - tematyczne pogadanki i przedstawienie kukiełkowe dla dzieci. Uczestnicy konkursu tworzyli plakaty, pisali wiersze lub opowiadania o zdrowych nawykach żywieniowych i aktywnie spędzonym czasie. Chociaż nie było łatwo, udało się nam przejść do finału! Zdobyte punkty wymieniliśmy na pomoce dydaktyczne.
            Przesłany w drugim etapie "Koloratorium" film pt. „Hormon szczęścia w rytmie bluesa” zapewnił nam III miejsce w konkursie. Wspólnymi siłami zdobyliśmy nagrodę o wartości 10 tys. złotych na pracownię biologiczno - chemiczną w nowej szkole!

            Dziękujemy nauczycielom i uczniom naszej szkoły za kreatywność i zaangażowanie.

            Zapraszamy do obejrzenia filmu „Hormon szczęścia w rytmie bluesa”.

          • Gminny Konkurs Opowiadania Bajek

          • Tegoroczny Gminny Konkurs Opowiadania Bajek cieszył się dużą popularnością. Tym bardziej cieszy fakt, że nasi uczniowie zaprezentowali się w nim na wysokim poziomie. Wystąpili w trzech kategoriach klasowych: 0 – II, III – V i VI – VIII.

            W pierwszej kategorii I miejsce zdobyła Faustyna Siedlarz, wyróżnienie – Milena Pyzik.

            W drugiej kategorii wyróżnienie przypadło Wiktorii Stelmach.

            W kategorii najstarszych klas I miejsce zdobyła Agnieszka Poręba.

            Nagrodzonym gratulujemy!

          • Dzień bez plecaka - co to za zwyczaj? 1 kwietnia 2022r.

          • Dzień bez plecaka  to dzień wybrany przez Samorząd Uczniowski, w którym chętni uczniowie oraz nauczyciele przychodzą do szkoły bez toreb i plecaków. Nie jest to jednak jednoznaczne z pozostawieniem w domu wszystkich niezbędnych szkolnych rzeczy.

            Zabawa polega na tym, aby korzystając ze swojej pomysłowości i sprytu, czymś ten plecak zastąpić.

            Zwyczaj obchodów dnia bez plecaka pochodzi z USA. Ma on na celu zwrócenie uwagi na trudne warunki bytowe oraz problemy z dostępem do edukacji milionów dzieci w wielu zakątkach świata. Często zdarza się, że dzieci muszą chodzić do szkoły pieszo, trzymając rzeczy w rękach lub reklamówkach, ponieważ nie stać ich nawet na plecak.

            Nasi uczniowie wykazali się niezwykłą kreatywnością i fantazją. Szkolne ławki wypełniły się walizkami, skrzynkami na narzędzia, chlebakami, koszykami, a nawet legowiskami i klatkami  dla zwierząt. Wszystkim serdecznie gratulujemy!

          • Witaj Wiosno!

          • 21 marca 2022 roku w naszej szkole obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. W tym dniu wszyscy do szkoły przyszli przebrani w wiosenne stroje. Dominowały kreacje w kolorach zieleni i żółci. Na niektórych głowach były fantazyjne kapelusiki. Wszystkim uczniom dopisywały wspaniały humor i radość z tego, że na dobre pożegnaliśmy zimę. Klasa 1 na tę okazję wykonała przepiękną, ekologiczną, zimową pannę Marzannę. Mamy nadzieję, że wiosna zagości u nas już na dobre.

          • Pomagamy Ukrainie!

          • Początkiem marca 2022 r. w naszej szkole została zorganizowana zbiórka na rzecz ukraińskich dzieci – uchodźców.

            Uczniowie przynosili przybory szkolne takie jak: zeszyty, długopisy, ołówki, papier oraz zabawki. Wszystkie przyniesione akcesoria segregowaliśmy i pakowaliśmy do odpowiednich pudeł. Następnie przetransportowaliśmy artykuły do Domu Wczasowego Kolejarz, gdzie znalazły schronienie dzieci z Ukrainy.

            Chcielibyśmy podziękować tym, którzy włączyli się w tę akcję. Jesteśmy przekonani, że zebrane rzeczy przydadzą się ukraińskim dzieciom. Mamy nadzieję, że będą dobrze im służyły.   

          • Starosądecki Konkurs Młodych Wokalistów

          • 8 kwietnia na pięknej scenie Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Muszynie zaprezentowały się uczennice naszej szkoły: Faustyna Siedlarz, Rita Poręba oraz Weronika Gawlik.  Mimo iż nie udało się tym razem przejść do wielkiego finału Starosądeckiego Konkursu Młodych Wokalistów, to wykonania z pewnością są warte wysłuchania i obejrzenia.

          • Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej

          • 24 marca odbyło się pasowanie pierwszaków na czytelników biblioteki szkolnej. Na tę okazję starsi koledzy z klasy VIII przygotowali  krótkie przedstawienie, a uczniowie klasy II teatrzyk kukiełkowy pt. „Bajka o smoku, królu, królewnie, rycerzu i… nie zgadniecie, o kim jeszcze”. Uczniowie klasy I obiecali, że będą szanować książki i mądrze z nich korzystać. Jako upominek każdy otrzymał zakładkę do książki.

          • Dzień liczby Pi

          • 14 marca liczba Pi obchodzi swoje święto. Datę wybrano nieprzypadkowo - w Stanach Zjednoczonych zapisuje się jako 3.14, co stanowi jej przybliżoną wartość.

            W naszej szkole również obchodziliśmy to ważne święto. Tego dnia na lekcjach matematyki uczniowie w klasach IV-VII dowiedzieli się ważnych informacji i ciekawostek o liczbie Pi. Przekonali się również, że liczba Pi to rzeczywiście stosunek obwodu koła do jego średnicy. W tym celu mierzyli obwody oraz średnice dużych i małych okręgów za pomocą centymetrów krawieckich, budowlanych oraz sznurka, a następnie wykonywali dzielenie. Towarzyszyło temu dużo emocji, zabawy i zdumienia. Pod koniec lekcji matematyki w tym dniu uczniowie brali udział w teście o liczbie Pi. Zwyciężyła uczennica klasy IV Anita Poręba, bezbłędnie rozwiązała test. Wcześniej został zapowiedziany konkurs na zapamiętanie najdłuższego rozwinięcia liczby Pi, który cieszył się dużym powodzeniem i zaangażowaniem ze strony uczniów. W tym konkursie :

             I miejsce zdobyła Aleksandra Ogorzałek  kl. VII - 110 miejsc po przecinku 

            II miejsce Anita Poręba  kl. IV - 70 miejsc po przecinku 

            III miejsce Zuzanna Hebda  kl. VII - 48 miejsc po przecinku 

            Gratulacje! 

            Wspólnie  z uczniami udowodniliśmy, że matematyka, to nie tylko trudne zadania i abstrakcyjne figury, ale również znakomita zabawa i pasjonującą przygoda. Święto Pi, niewątpliwie, miało walory dydaktyczne, ale to także ciekawy sposób uatrakcyjnienia naszego szkolnego życia.