• Kto to taki? To pierwszaki!

          • 25 października odbyło się ślubowanie i pasowanie pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły. Na początek dzieci zaprezentowały program artystyczny, w którym wykazały się swoimi talentami i swoją wiedzą. Następnie ślubowały być pilnymi uczniami, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły, dbać o honor swojej Ojczyzny i być dobrymi Polakami. Po tej podniosłej chwili Pani Dyrektor dokonała aktu pasowania na ucznia. Od tej pory dzieci stały się pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły, na dowód czego otrzymały legitymacje szkolne i dyplomy. Na koniec uroczystości uczniowie klasy I zostali obdarowani licznymi upominkami od rodziców, młodszych i starszych kolegów oraz od Biblioteki w Starym Sączu.

            Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.

          • Jak gaz rozświetlił XIX miasta

          • Na zajęciach koła naukowego uczniowie badali właściwości fizyczne i chemiczne tlenku węgla (IV), jednego ze składników powietrza. W trakcie doświadczeń dzieci wykazały, że tlenek ten jest dobrze rozpuszczalny w wodzie, nie podtrzymuje procesu spalania i sam się nie pali, ma gęstość większą niż powietrze. Można go otrzymać w reakcji sody oczyszczonej z octem. Jest składnikiem gazowanych wód mineralnych.

            Realizując zadania oraz przygotowując gazetkę, uczestnicy koła dowiedzieli się również czym jest gaz ziemny, jaki jest jego skład i zastosowanie. W jaki sposób się go wydobywa. Poznali też inne paliwa kopalne stałe, jak ropa naftowa i węgiel.

            Młodzi naukowcy nauczyli się formułować hipotezę, a potem ją weryfikować. Wiedzą czym jest obserwacja i potrafią wyciągać prawidłowe wnioski.

          • HEJ ! GÓRY, NASZE GÓRY !

          •              28 września, korzystając z pięknej, pogody wybraliśmy się na wycieczkę w Tatry (na wycieczkę pojechali prawie wszyscy uczniowie z klas IV – VIII) .

                        Celem naszej wędrówki był Czarny Staw Gąsienicowy – urokliwe polodowcowe jezioro tatrzańskie położone na wysokości 1624 m n.p.m.

            Naszą przygodę z górami zaczęliśmy w Brzezinach, gdzie z parkingu wyruszyliśmy czarnym szlakiem  do Doliny Gąsienicowej. Droga wiodła  Doliną Suchej Wody (miejscami  woda płynie pod powierzchnią  – stad nazwa). Szlak nie był zbyt wymagający -  łagodnie , wśród drzew piął się w górę. Po trzech godzinach, bez większego zmęczenia dotarliśmy na Halę Gąsienicową, skąd mogliśmy podziwiać piękną panoramę -  spod „Murowańca” imponująco prezentują się m.in. Żółta Turnia, Granaty, Kozi Wierch czy Kościelec.

            Wyjątkowo dobra  pogoda pozwoliła nam cieszyć się przepięknymi widokami tatrzańskich szczytów.

            Po odpoczynku i nabraniu sił na dalszą wędrówkę wyruszyliśmy na szlak.

            Wędrowaliśmy kamienistą drogą wśród kosodrzewiny. Po pewnym czasie dotarliśmy do miejsca, gdzie szlak przecina pokaźnych rozmiarów piarżysko.

            W tym rejonie przed wieloma laty zginął w lawinie kompozytor, fotograf i taternik Mieczysław Karłowicz (1876–1909). Wydarzenie to upamiętnia  Obelisk - Kamień Karłowicza.

            Po chwili odpoczynku i zadumy nad kruchością życia ruszyliśmy w dalszą drogę  - czekała nas najtrudniejsza część trasy - dość strome podejście na morenę Czarnego Stawu. Jednak pełni zapału wyruszyliśmy w górę. Po krótkiej „wspinaczce” dotarliśmy nad brzeg Czarnego Stawu Gąsienicowego gdzie mogliśmy podziwiać piękno tego miejsca.

            Czarny Staw Gąsienicowy to bardzo urokliwe polodowcowe jezioro otoczone  monumentalnymi szczytami: Kościelec 2155 m n.p.m., Kozi Wierch 2291 m n.p.m., Granaty 2239 m n.p.m.

            Wymarzona pogoda pozwoliła nam w pełni cieszyć się wspaniałością gór.

            W Kotle Czarnego Stawu mieliśmy czas na odpoczynek, pogawędki z przyjaciółmi  i zdjęcia w otoczeniu przepięknych tatrzańskich pejzaży.

            W powrotną  drogę ruszyliśmy nieco spóźnieni. Zatem zachowując wszelkie zasady bezpieczeństwa, dość szybko dotarliśmy do „Murowańca”, a stamtąd przez Boczań do Kuźnic, gdzie czekał na nas autokar. Z wycieczki wróciliśmy późnym wieczorem, zmęczeni ale bardzo  zadowoleni – niektórzy z nas z planami na górskie wspinaczki w dorosłym życiu.

          • Jak działa maszyna parowa

          • W bieżącym roku szkolnym koło naukowe naszej szkoły przystąpiło do VIII edycji programu oświatowego dla szkół podstawowych, którego organizatorem jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Hasłem przewodnim programu jest „Nauka pełna energii”

            W trakcie realizacji pierwszego tematu

            - poznaliśmy skład, właściwości i zastosowanie powietrza, zasady działania maszyny parowej, cykl pracy silnika parowego i spalinowego, właściwości fizyko- chemiczne pary wodnej.

            - dowiedzieliśmy się, jaką mieszaniną jest powietrze, kto skonstruował pierwszy silnik parowy, jakie były skutki rewolucji przemysłowej zapoczątkowanej w Anglii w XVIII wieku.

             Uczniowie koła wykonywali ciekawe doświadczenia, rozwiązywali zadania i quizy,  konstruowali maszyny z klocków lego. Zajęcia dostarczyły wszystkim dzieciom cennych informacji i dużo radości.