• Podsumowanie działalności koła naukowego „Mali Wielcy Odkrywcy”

          • Dobiegł końca I etap konkursu „Być jak Ignacy” pod nazwą: Cząstki elementarne i chemia w życiu codziennym.

            W trakcie realizacji zajęć, uczestnicy koła naukowego utwierdzili się w przekonaniu, że podstawowymi elementami budowy człowieka i otaczającego go świata są atomy i cząsteczki.

            Uczniowie poznali budowę atomu, definicję pierwiastka chemicznego, zastosowanie wybranych pierwiastków chemicznych; dowiedzieli się, jak należy przeprowadzać proste eksperymenty chemiczne, kim była Maria Skłodowska- Curie, kto był twórca nagrody Nobla, jak odróżniać kwasy od zasad oraz gdzie można je znaleźć w najbliższym otoczeniu.

            Przeprowadzone lekcje dostarczyły wszystkim dzieciom dużo cennych informacji, ale też radości.

          • „Babciu, Dziadku świeć przykładem!”

          • Uczniowie klas starszych zorganizowali akcję  uświadamiania seniorów o konieczności noszenia odblaskowych  elementów. Czas jesienno- zimowy jest ku temu świetną okazją. Przed kościołem pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela dzieci wyposażone w odblaskowe kamizelki, rozdawały starszym osobom  odblaskowe opaski. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Na zakończenie sporządzono  pamiątkowe zdjęcia.

            Wszystkim zaangażowanym uczniom serdecznie dziękujemy!

          • „Odblaskowe gazetki”

          • W  ramach konkursu Odblaskowa Szkoła zorganizowano akcję na najbardziej odblaskową gazetkę.

            Wszystkie klasy zaangażowały się w wykonanie plakatów o tematyce bezpieczeństwa na drodze.

            Najciekawsze prace zdobią szkolne ściany i przypominają o tym, że nasze bezpieczeństwo jest w naszych rękach!

          • Atomy i cząsteczki wokół nas

          • Cały otaczający nas świat, składa się z niewyobrażalnie małych drobin. Świadczą o tym różne procesy zachodzące w przyrodzie, takie jak fotosynteza, oddychanie, dyfuzja.

            Członkowie koła naukowego „Mali Wielcy Odkrywcy” zaangażowali się w poszukiwanie atomów i cząsteczek, podczas wycieczki przyrodniczej po naszej miejscowości.
            Obserwacje uczniów potwierdziły cząsteczkową budowę materii.

          • „Pani i Pan Stop”

          • Uczniowie klasy IV, promując bezpieczeństwo w ruchu drogowym, wykonali drewniane pacynki „Pani i Pana Stopa”, które kolorowo wystroili. Samodzielnie wykonali znaki drogowe na kartonikach, które przymocowali do drewnianych postaci. Poprzez te prace, dzieci doskonaliły swoją wiedzę ze znajomości zasad bezpiecznego poruszania się po drodze.

                        Wszystkie drewniane lalki zostały wyeksponowane na wystawce w szkolnym korytarzu.

          • Impuls Nobla

          • Tym razem „Mali Wielcy Odkrywcy” realizowali kolejne zadanie z projektu: „Być, jak Ignacy” poprzez zabawę dydaktyczno- ruchową.

            Uczniowie, zostali podzieleni na 2 zespoły. Zadaniem uczestników gry, było poprzez uścisk dłoni, „puszczenie” impulsu do kolejnej, stojącej przed nim osoby, by w ten sposób zdobyć „skarb” - cenną informację o nagrodzie Nobla.

            Na zakończenie, przeprowadziliśmy konkurs wiedzy na temat nagrody Nobla.

          • Kwasy i zasady

          • 26 października, wraz z uczestnikami koła „Mali Wielcy Odkrywcy”, przeprowadziliśmy ciekawe doświadczenia, których celem było sprawdzenie odczynu wybranych substancji.

            W zagłębieniach płytek ceramicznych umieściliśmy po kilka kropli cytryny, octu oraz mieszanin: sody oczyszczonej z wodą, proszku do prania z wodą, cukru i soli z wodą. Do tak przygotowanych substancji dodaliśmy soku z czerwonej kapusty.
            Swoje spostrzeżenia i wnioski, uczniowie zapisali w kartach pracy.

             

          • Cząstki elementarne w życiu codziennym

          • Na zajęciach koła naukowego, uczyliśmy się, ile protonów, elektronów i neutronów wchodzi w skład atomów wybranych pierwiastków.
            Następnie przy pomocy hula- hopów i woreczków do ćwiczeń o różnych kolorach, uczniowie podzieleni na dwa zespoły, samodzielnie układali modele atomów: wodoru, helu, azotu, węgla i boru.

            Wszystkie dzieci, pomimo tego, że są uczniami klasy V, poradziły sobie z zadaniami bardzo dobrze!

          • Wulkan energii

          • Wszystko, co nas otacza zbudowane jest z atomów lub cząsteczek. Atomy „łączą się” lub „wymieniają” podczas różnych procesów zachodzących w życiu codziennym.
            Przykładem jest: pieczenie ciasta, parzenie herbaty, rozprzestrzenianie się perfum.

            Uczniowie koła naukowego w naszej szkole udowodnili to, wykonując proste, a zarazem efektowne doświadczenia chemiczne. Otrzymali wulkan chemiczny w reakcji sody oczyszczonej z octem oraz w procesie termicznego rozkładu dichromianu amonu.

            Filmik przedstawiający reakcję otrzymywania wulkanu:

             

          • Maria Skłodowska- Curie. Polska fizyczka i chemiczka

          • W naszej szkole odbyły się zajęcia edukacyjne na temat: Cząstki elementarne i chemia w życiu codziennym. Na zakończenie, uczestnicy koła naukowego wraz z uczniami klas starszych 7- 8 wykonali wspólnie gazetkę na temat życia i osiągnięć Marii Curie- Skłodowskiej.

          • W poszukiwaniu pierwiastków...

          • W październiku, uczestnicy koła naukowego „Mali Wielcy Odkrywcy” wykonali kolejne zadanie z cyklu: Cząstki elementarne i chemia w życiu codziennym.
            Uczniowie przygotowali ważne informacje na temat wybranych pierwiastków, a następnie dzielili się nimi z kolegami. Na zakończenie wszyscy sprawdzili swoją wiedzę poprzez grę dydaktyczną.

          • Noc w bibliotece

          • 21 października biblioteka szkolna zorganizowała Noc w bibliotece. Spotkanie nawiązywało do ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek organizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 16.00 od powitania uczniów młodszych klas. Dla nich czytana była głośno przez nauczycieli książka Łukasza Wierzbickiego Afryka Kazika. Następnie uczniowie mogli pochwalić się swoimi talentami plastycznymi i tworzyli w grupach prace o przygodach Kazika. Wszyscy wykazali się dużą kreatywnością. Chwilą relaksu było wspólne pieczenie ciasteczek i oczywiście ich kosztowanie. Kolejnym punktem był teatr ilustracji (teatrzyk kamishibai), a na koniec seans filmowy. Ta szczególna akcja była okazją nie tylko do wspólnej zabawy, ale również do poszerzenia wiedzy o kontynencie afrykańskim.

          • „Odblaskowy pokaz mody”

          • W czwartek, 20  października uczniowie klas starszych wraz z opiekunami Samorządu Uczniowskiego zorganizowali akcję pt. „Odblaskowa moda”. Przedsięwzięcie wpisało się w realizację zadań w ramach konkursu „Odblaskowa Szkoła”, którego celem jest promowanie bezpiecznych zachowań na drodze. 

            Po zajęciach dydaktycznych dzieci zgromadziły się na dużej sali, gdzie poprzebierane w odblaskowe  kreacje uczestniczyły w pokazie mody. Uczniowie poszczególnych klas prezentowali swoje kolorowe stroje. Uczestników poruszających  się w rytm muzyki, na przygotowanym wybiegu, oceniało jury. Konkurs był dwuetapowy. Do ścisłego finału przeszło 5 uczniów i jeden duet. Byli to: Marcelinka Rzepa, Milena Kamieńska, Artur Świgut, Błażej Kamieński oraz Kamila Rzepa wraz z Olą Ogorzałek. Na podium trafili najlepsi: Marcelinka III miejsce, Milena II miejsce oraz Ola z Kamilą I miejsce.

            Wszystkim serdecznie gratulujemy!   

            Drugi etap zajęć stanowił „Odblaskowy bal”-  uczniowie w swoich odblaskowych przebraniach i gadżetach wesoło tańczyli. Na sali panował wyśmienity nastrój. Gościł taniec solo, w parach oraz grupowy. Było mnóstwo  zabawnych sytuacji.

                        Podczas zabawy był też czas na rozmowę o bezpiecznym poruszaniu się po drogach, a zwłaszcza o konieczności noszeniu elementów odblaskowych. Wszyscy świetnie się bawili, było dużo śmiechu i radości, o czym świadczą pamiątkowe zdjęcia.

                        Realizację projektu zakończyliśmy konsumpcją „odblaskowej pizzy”, która okazała się przepyszna. Te smakowite chwile pozostaną na długo w pamięci szkolnej społeczności.

             

            W nagraniach wykorzystano sprzęt z projektu Laboratorium Przyszłości

            1. Aparat fotograficzny z akcesoriami: Aparat CANON EOS 2000D + obiektyw EF-S 18-55mm IS II

            2. Dyktafon Philips DVT1150

            3.Zestaw nagłośnieniowy: 

            4.Słuchawki studyjne AKG K240 MK2, Słuchawki pół-otwarte studyjne 

          • Modele atomów

          • Na zajęciach koła naukowego „Wielcy Mali Odkrywcy”, uczniowie, korzystając z różnych technik plastycznych, wykonywali modele atomów wybranych pierwiastków. Wspólnie spędzony czas to nie tylko nauka, lecz przede wszystkim dobra zabawa.

          • Znamy znaki drogowe

          • 18 października w naszej szkole odbyły się zajęcia na temat bezpieczeństwa. 
            Na lekcjach informatyki, uczniowie wykonali znaki drogowe i projekty odblasków.
            Przypomnieli podział znaków drogowych oraz zasady, jakich należy przestrzegać na drodze.

          • Odblaskowa lekcja chemii

          • 12 października, w ramach konkursu „Odblaskowa Szkoła” odbyliśmy ciekawą lekcję chemii.
            Uczniowie klasy 8, w 2- osobowych zespołach sporządzali roztwory różnych soli, a następnie wykonywali reakcje otrzymywania nierozpuszczalnych wodorotlenków, metodą strąceniową.
            Barwy związków z doświadczeń chemicznych, przypominały wszystkim odblaskowe elementy, które są niezbędne w ruchu drogowym.

        • XII EDYCJA KONKURSU
          • XII EDYCJA KONKURSU

          • Zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w konkursach, które są częścią realizowanego w naszej szkole projektu „Odblaskowa Szkoła”.
             

            Zadaniem uczestników jest przygotowanie:

            • plakatu dowolną techniką - na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym
            • odblaskowej maskotki
            • odblaskowej gazetki klasowej
            • elementów odblaskowych dla naszego pupila
        • Światowy Dzień Uśmiechu
          • Światowy Dzień Uśmiechu

          • Dzisiaj, w naszej szkole, obchodziliśmy Światowy Dzień Uśmiechu. Święto to istnieje już od 1990 roku i obchodzone jest w pierwszy piątek października. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej buzi, tzw. „SMILES FACE”

            Uczniowie tego dnia wykonali na zajęciach informatyki wesołe buźki- według własnego pomysłu. Było miło i wesoło. Chcieliśmy tym samym przekonać siebie i innych, że człowiek radosny, to człowiek szczęśliwy.

            Warto się śmiać częściej i zarażać śmiechem innych, bo śmiech to zdrowie!
            Śmiech poprawia nastrój, dodaje energii, zwiększa poczucie pewności siebie, pomaga w zwalczaniu stresu, wzmacnia system immunologiczny, jest świetnym ćwiczeniem aerobiku, wpływa odmładzająco.

            A NA KONIEC KILKA SZKOLNYCH ŻARTÓW…

            Nauczycielka do Jasia:
            Świetny rysunek, ale przyznaj się, kto go zrobił? Ojciec czy matka?
            - Nie wiem. Ja już spałem!

            Historyk pyta Jasia:
            - Co byś powiedział, gdyby ktoś obcy zadał ci pytanie: Z czym kojarzy ci się powstanie listopadowe?
            - Nic proszę pana. Nie rozmawiam z nieznajomymi.

            PS Jeśli zobaczysz kogoś bez uśmiechu, daj mu jeden ze swoich!

          • Szlakiem Piastowskim

          • W środę 28 września br. w godzinach nocnych uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wyruszyli na trzydniową wycieczkę szkolną do Poznania, Gniezna, Biskupina, Torunia i Lichenia.

            W programie pierwszego dnia zaplanowano Poznań. Uczniowie rozpoczęli zwiedzanie od Rezerwatu Archeologicznego „Genius loci”, a następnie udali się  z panią przewodnik na Ostrów Tumski, który zdaniem większości historyków jest miejscem chrztu Polski. Tam, po otrzymaniu kart śledztwa, wcielili się w „detektywów historii”, aby odkryć początki państwa polskiego. Dokładnie obejrzeli Bazylikę Archikatedralną pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła z podziemiami i grobami Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego. Na Wzgórzu Przemysława podziwiali rezydencję króla Przemysła II, zaś punktualnie o 15.00 na poznańskim rynku obejrzeli trykające się rogami na ratuszowej wieży koziołki – Pyrka i Tyrka.

            W drugim dniu uczestnicy wycieczki pod okiem przewodnika zwiedzili Gniezno i Biskupin. Zwiedzanie rozpoczęli od pomnika Bolesława Chrobrego, a następnie przeszli do wnętrza Archikatedry, w której znajdują się relikwie jej patrona św. Wojciecha, a także bezcenny skarb sztuki romańskiej – Drzwi Gnieźnieńskie. Warto zaznaczyć, iż w katedrze miały miejsce ważne wydarzenia historyczne, m. in. koronacja Bolesława Chrobrego oraz słynny Zjazd Gnieźnieński. Na koniec uczniowie wyruszyli Traktem Królewskim na ulice Gniezna w poszukiwaniu królików, które od niedawna tam zamieszkały. Jest ich 15, a każdy z nich opowiada o historii miasta, zarówno tej najdawniejszej, związanej z początkami państwa polskiego, jak i późniejszymi czasami, aż po współczesność. Jednak sympatyczne króliki to nie wszystkie atrakcje. Na trasie uczestnicy mogli podziwiać posągi władców, rzeźby ilustrujące gnieźnieńskie legendy i makiety zabudowy miasta z brązu. Niemałe wrażenie na wszystkich zrobiła także średniowieczna zabudowa miasta z zabytkowymi kamienicami i przyległymi kościołami.

            Z Gniezna uczniowie udali się do oddalonego o około 40 km Biskupina. To „Polskie Pompeje”, czyli skansen archeologiczny z rekonstrukcją osady sprzed 2700 lat. Właśnie tutaj uczestnicy wycieczki nie tylko mogli zobaczyć osadę warowną sprzed setek czy nawet tysięcy lat, ale jednocześnie poznać zwyczaje żyjących tu kiedyś ludzi, ich pracę i rzemiosło. Co ciekawe, osada została odkryta przez przypadek przez miejscowego nauczyciela.

            W ostatnim dniu grupa wycieczkowa udała się do grodu Kopernika – miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO oraz Lichenia. Wędrówkę po Toruniu uczniowie rozpoczęli od mocnego akcentu -  15- minutowego pobytu w bunkrze Wisła, czyli niemieckim schronie przeciwlotniczym z okresu II wojny światowej. Symulacja nalotu bombowego wywołała we wszystkich silne uczucia strachu i przerażenia. Następnie uczniowie zwiedzili Krzywą Wieżę oraz poznali związaną z nią legendę, a ochotnicy mogli poddać się „testowi prawości”. Z kolei zobaczyli Dom Mikołaja Kopernika, spacerowali po rynku Starego Miasta, oglądając zabytkowe kamieniczki, osiołka oraz ratusz. Na koniec wszyscy ustawili się przed pomnikiem wielkiego astronoma do pamiątkowego zdjęcia. Oczywiście był też czas na zakup piernikowych łakoci dla najbliższych we Dworze Artusa i posiłek w restauracji McDonald ’s.

            Ostatnim punktem wycieczki był Licheń. To tutaj właśnie powstała największa świątynia w Polsce, ósma w Europie i dwunasta na świecie. Z jej historią i cudownym obrazem Matki Bożej Licheńskiej zapoznał szczegółowo uczniów tutejszy przewodnik, który oprowadził wycieczkę po części górnej i dolnej bazyliki. Szczegółowo przybliżył znajdujące się w niej największe w Polsce organy rozmieszczone w pięciu częściach świątyni. Po krótkiej, indywidualnej modlitwie oraz pamiątkowej fotografii na tle monumentalnej budowli uczniowie wyruszyli w drogę powrotną do Boguszy.

            Uczestnicy wycieczki poszerzyli swoją wiedzę, którą będą mogli wykorzystać w dalszej edukacji. Wyjazd zorganizowano dzięki dofinansowaniu z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii, za zgodą i przy wsparciu Wójta Gminy Kamionka Wielka Pana Andrzeja Stanka.

            Dziękujemy za to bardzo serdecznie!