• Grawitacja

          • Na zajęciach, dzieci dowiedziały się, w jaki sposób na wszystko, co nas otacza, w tym na nas samych działa grawitacja.

            Grawitacja to zjawisko powszechne w całym wszechświecie. Sprawia ono, że wszystkie obiekty posiadające masę bądź energię przyciągają się wzajemnie. Wynika to z faktu, iż grawitacja określa kształt czasoprzestrzeni, ponieważ obiekty dysponujące masą, zakrzywiają ją.
            Z tej samej wysokości, uczniowie upuszczali przedmioty, różnej wielkości i masy. Ciała te spadały z różną szybkością.
                Tak naprawdę, ziemska grawitacja przyciąga wszystkie obiekty, niezależnie od ich masy z taką samą siłą. Przedmioty  spadały z różną szybkością, ponieważ napotykały na opór powietrza.
            W próżni ciała spadają równocześnie, ponieważ nie doznają zjawiska oporu powietrza.

             

               W kolejnym doświadczeniu, uczniowie poznali, czym jest środek ciężkości. Między dwiema ławkami dzieci przewiązały sznurek, tak aby był on maksymalnie naprężony. Następnie próbowali położyć na nim widelec, w taki sposób, aby nie spadł.
            Środek ciężkości to punkt, w jakim przyłożony jest wektor wypadkowej siły ciężkości obiektu. Określenie środka ciężkości pozwala m.in. na zachowanie równowagi.

            Na koniec, dzieci przeprowadziły doświadczenie, które było symulacją warunków nieważkości, czyli takich, jakich doświadczają astronauci np. na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

            Uczniowie umieścili obiekt w kartonie, gdzie wcześniej zamontowali światło i kamerę. Zamknięty karton podrzucali do góry, a wszystko rejestrowane było na wideo.

            Poniżej są krótkie filmiki wykonanych zadań na zajęciach koła naukowego "Być jak Ignacy"

          • Siły wokół nas

          •     Na zajęciach koła naukowego Mali Wielcy Odkrywcy poznali, jakie siły działają w przyrodzie. Wykonaliśmy kilka ćwiczeń i doświadczeń, żeby się z nimi zapoznać.

                  Na czterech drewnianych krążkach podobnego rozmiaru, sprawdziliśmy jaki wpływ na szybkość poruszania się przedmiotów ma siła tarcia. Wspólnie stwierdziliśmy, że siła ta zależy od typu powierzchni ciał, które się stykają. Jest ona wprost proporcjonalna do siły nacisku.
            Jeżeli ciała pozostają nieruchome, mamy do czynienia z tarciem statycznym. W przypadku ruchu ciał zachodzi tarcie kinetyczne.

            Drugie ćwiczenie polegało na umieszczeniu wody w szczelnym worku foliowym i wykonaniu kilku okrężnych ruchów, tak, aby woda nie wydostała się na zewnątrz. To właśnie działanie siły odśrodkowej spowodowało, że woda pozostała na dnie worka foliowego.
            Siła odśrodkowa to pozorna siła, którą możemy odczuwać, np. jadąc autobusem. W momencie, gdy pojazd skręca, czujemy siłę, która wypycha nas “na zewnątrz”. Siła odśrodkowa jest skierowana prostopadle do kierunku, w jakim porusza się autobus, czy jakikolwiek inny obiekt.

            W kolejnym ćwiczeniu doświadczyliśmy działania ciśnienia .
            Zjawisko, z którym mamy często do czynienia — np. na basenie lub w jeziorze — to ciśnienie hydrostatyczne, czyli ciśnienie, wywoływane przez ciężar wody.

            Im głębiej jesteśmy, tym działa na nas większe ciśnienie. W przypadku ciśnienia atmosferycznego im wyżej jesteśmy, tym ciśnienie jest niższe, ponieważ naciska na nas mniej powietrza.

            Na zakończenie grupa Odkrywców zmierzyła się z zadaniem: „Jakie siły działają na człowieka podczas jazdy na rowerze, jazdy autobusem czy podczas pływania kajakiem”

          • O życiowych drogowskazach w „Małym Księciu”

          • Spośród wielu wybitnych dzieł światowej literatury szczególną popularnością cieszy się wciąż poetycka baśń „Mały Książę” napisana przez Antoine de Saint-Exupery’ego w 1943 roku. Ze względu na swoje ponadczasowe walory sięgają po nią zarówno młodzi, jak i dorośli czytelnicy. Autor książki w najprostszych słowach opowiada o bardzo ważnych wartościach w życiu każdego człowieka i stawia pytania o ich hierarchię w codziennych naszych wyborach. Cytaty z tej książki dla wielu mogą być życiowymi drogowskazami, które przypominają, co jest naprawdę ważne.

            Przekonali się również o tym ósmoklasiści naszej szkoły podczas lekcji języka polskiego poświęconej życiowym mądrościom w „Małym Księciu”. W krótkim czasie udało się im zgromadzić dość obszerną listę najpiękniejszych i najbardziej ciekawych cytatów z lektury, które warto zapamiętać i urzeczywistnić w swoim codziennym życiu.

            Na zakończenie lekcji każdy uczeń otrzymał breloczek z wybraną sentencją z książki oraz poniższą dedykacją od nauczyciela:

            „Na chwile zwątpienia. Na lepsze i gorsze dni. Gdy nie podoba nam się tam, gdzie jesteśmy i gdy spotykamy za dużo poważnych osób. Gdy ciągle poszukujemy sensu życia.”

             Wszystkie breloczki zostały wydrukowane na szkolnej drukarce 3D.

          • „Jak to dobrze usiąść na kolanach Dziadka i wtulić się w ramiona Babci”

          •  

                 

            Babcia i Dziadek - to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z miłością, ciepłem i wszystkim, co dobre. Dlatego najmłodsze dzieci z naszej szkoły gościły swoje Babcie i Dziadków na uroczystości
            z okazji ich święta.

            24 stycznia goście licznie przybyli do Świetlicy Wiejskiej w Boguszy, by podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie przygotowanym dla nich programie artystycznym. Zebranych przywitała Pani Dyrektor, Jolanta Leśniak, która złożyła gościom najserdeczniejsze życzenia i oddała głos uczniom. Jako pierwsza na scenie pojawiła się uczennica klasy IV, Rita Poręba, która wystąpiła z muzyczną dedykacją. Następnie swoje wiersze i piosenki zaprezentowali uczniowie klas I-III. Na koniec aktorskie umiejętności pokazała zerówka. Każda z grup była witana i żegnana brawami. Rozpromienione twarze Babć i Dziadków świadczyły o tym, że wszystkim bardzo się podobało. Po występach goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, by w ten sposób podziękować za serce i wyrozumiałość dla wnuków.