• Podsumowanie działalności koła naukowego „Mali Wielcy Odkrywcy”

•     Dobiegł końca IV etap konkursu „Być jak Ignacy” pod nazwą: Kryptologia, szyfry i matematyka w życiu codziennym.

W trakcie  zajęć, uczestnicy koła naukowego zostali wprowadzeni w świat szyfrów oraz zapoznali się
            z postaciami trzech wybitnych poznańskich kryptologów takich jak: Marian Rejewski, Henryk Zygalski, Jerzy Różycki.
            Byli oni prekursorami nowoczesnych metod łamania szyfrów, konstruktorami tzw. bomby kryptologicznej.
            W 1932 r. złamali szyfr Enigmy, najważniejszej maszyny szyfrującej używanej przez hitlerowskie Niemcy.

Realizacja części zadań odbyła się na zasadach escape roomu. W specjalnie przygotowanej sali uczniowie musieli rozwiązać szereg zagadek i krzyżówek, które wymagały od nich współpracy i logicznego myślenia .
               Nauczyli się kodować wiadomości szyfrem Polibiusza i Cezara oraz rozszyfrowywać informacje zapisane alfabetem Morse’a. Poznali też reguły tworzenia bezpiecznych haseł.
                 Finałem działalności koła jest gazetka o ww. tematyce.

Dzieciom udało się zdobyć tytuł: Eksperci szyfrów

• „ Mole książkowe” – pasowanie na czytelnika

• 20 stycznia odbyło się w naszej szkole uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klasy I.

Z tej okazji koleżanki i koledzy z klasy V przygotowali pod kierunkiem wychowawczyni ciekawe przedstawienie.  Na scenie pojawiły się mole książkowe, które nieświadome tego, do czego służą książki, objadały się nimi, aż w końcu rozbolały je brzuchy i musiały wezwać pomoc. Na ratunek przybyła wróżka, która wyczarowała przepiękne postacie baśniowe: Kota w butach, Czerwonego Kapturka, Królewnę Śnieżkę oraz Kopciuszka. Pierwszaki bezbłędnie odgadły tytuły baśni, z których pochodzili bohaterowie i w ten sposób pomogły chorym molikom. Dzięki wróżce i pierwszakom mole dowiedziały się, że warto czytać książki i od tej pory czytają je od deski do deski.

Po inscenizacji pani bibliotekarka, symbolicznym uderzeniem książką w ramię, włączyła uczniów klasy I w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Uczniowie klasy V wręczyli młodszym kolegom kolorowe zakładki do książek wydrukowane w naszej szkole na drukarce 3D

Uroczystość została udokumentowana przy pomocy aparatu fotograficznego. Podczas realizacji przedsięwzięcia wykorzystano sprzęt pozyskany w ramach programu Laboratoria Przyszłości.