• OZDOBY BOŻONARODZENIOWE

• W naszej szkole odbył się konkurs ozdób bożonarodzeniowych skierowany do klas 0 – III. Nasi uczniowie wraz z ich rodzicami bardzo się zaangażowali i przygotowali piękne prace. Wśród nich znalazły się bałwanki, makiety, renifery, świąteczne stroiki, ozdoby na choinkę i wiele innych. Prace wykonane były z różnorodnych materiałów naturalnych, tekstylnych i papierniczych. Były błyszczące i bardzo kolorowe.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

• Jak wykorzystujemy energię wiatrową?

• Uczniowie koła naukowego „Boguszaki Bystrzaki”  poznali budowę i zasadę działania turbiny wiatrowej oraz anemometru – przyrządu służącego  do pomiaru prędkości wiatru. Dowiedzieli się też, gdzie w Polsce znajdują się warunki sprzyjające budowie farm wiatrowych oraz w jaki sposób magazynowana jest energia pochodząca z energii wiatrowej. Uczniowie poznali także wytyczne dotyczące prędkości wiatru, którą ten musi osiągnąć, aby elektrownia wiatrowa mogła zostać uruchomiona.

Zajęcia koła naukowego polegały na uzupełnianiu kart pracy i sporządzaniu notatek; wszystkie zadania wykonywane były po wcześniejszym obejrzeniu filmu o energii wiatrowej. Nie zabrakło również czasu na naukę poprzez zabawę – przy użyciu różnych materiałów plastycznych, a  w tym klocków lego, uczniowie zbudowali swój własny wiatrak.

Puentą wszystkich działań podejmowanych przez dzieci jest stwierdzenie: energia kinetyczna  turbin wiatrowych jest przekształcana w energię elektryczną.

Model wiatraka

Model wiatraka​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​ z klocków lego

• Gminny Konkurs Piosenki Świątecznej

• W dniu 14 grudnia odbył się Gminny Konkurs Piosenki Świątecznej, w którym udział wzięli również nasi reprezentanci. W kategorii młodszej 1 miejsce zajęły ex aequo Faustyna Siedlarz oraz Gabriela Siedlarz, zaś miejsce 2 zajął Bartłomiej Karacz. W kategorii starszej 2 miejsce zdobyła Rita Poręba.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu i gratulujemy zwycięzcom.

Źródło zdjęć: https://gokkamionka.iaw.pl/pl/562/6869/konkurs-piosenki-swiatecznej-zakonczony.html

• Odnawialne źródła energii

• Celem V etapu konkursu „Być jak Ignacy” było udowodnienie słuszności hipotezy, że warto inwestować w odnawialne źródła energii.

Realizując temat, uczniowie początkowo szukali rzetelnych informacji na ww. temat, po czym wprowadzeni w zagadnienie przygotowali plakat i gazetkę szkolną, wykorzystując  różne techniki plastyczne.  Samodzielnie wykonali  prezentacje multimedialne o energii wiatrowej, geotermalnej, słonecznej, z biomasy oraz jądrowej.

Biorąc  pod uwagę zarówno aspekty ekonomiczno-społeczne, jak i ekologiczne oraz  zdrowotne, uczniowie znaleźli więcej korzyści niż wad w niewyczerpywalnych źródłach energii.

• Dzień Pluszowego Misia

• Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka do zasypiania – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

Z tej okazji uczniowie najmłodszych klas uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych, na których rozwiązywali różne łamigłówki. Dzieci z oddziału przedszkolnego dodatkowo obejrzały prezentację multimedialną, która przedstawiała historię pluszowego misia oraz wysłuchały tekstu opowiadania Marii Kownackiej „Stary, zielony miś” oraz nowej książki zakupionej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa „Miś ma stracha”.