• Podsumowanie działalności koła naukowego „Mali Wielcy Odkrywcy”

          • Dobiegł końca kolejny etap konkursu „Być jak Ignacy” pod nazwą: „O wzroku, świetle i złudzeniach optycznych”
            W trakcie realizacji zajęć, uczestnicy koła naukowego dowiedzieli się:

            - jak zbudowane jest ludzkie oko

            - że czopki i pręciki to komórki siatkówki, odpowiedzialne za prawidłowe widzenie

            - czym jest światło

            - że światło widzialne to zakres promieniowania, jaki jest wykrywany przez ludzkie oko

            - gdzie powstają kolory

            -  że zwierzęta widzą inaczej niż ludzie

            Uczniowie koła  wykonywali doświadczenia z optyki, tworzyli własne prace plastyczne z wykorzystaniem zjawiska złudzeń optycznych oraz prezentacje na temat zalet i wad ludzkiego oka. Wykonali gazetkę dotyczącą omawianego tematu.

            Wspólnie spędzony czas pozwolił dzieciom zdobyć wiele cennych informacji z dziedziny optyki i anatomii ludzkiego oka.

          • Dumni ze swojego regionu

          • Uczniowie naszej szkoły, Weronika Kmak z kl. 8 oraz Błażej Kamieński z kl. 6, zostali laureatami Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Mój Region – Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma”.

            Konkurs został zorganizowany przez Społeczno - Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin” i Fundację Sądecką pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej i Kuratorium Oświaty w Krakowie. Uczestnicy konkursu musieli się wykazać szeroką wiedzą na temat historii Sądecczyzny, jej zabytków, wybitnych postaci, folkloru. Do etapu finałowego przystąpiło 147 uczniów, spośród których wyłonionych zostało 10 laureatów w poszczególnych kategoriach wiekowych.

            Dyplomy oraz nagrody rzeczowe laureaci odebrali z rąk Adama Skwarło - dyrektora  nowosądeckiej delegatury Kuratorium Oświaty w Krakowie.

            Serdecznie gratulujemy Weronice i Błażejowi!!!

          • Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Chemicznej z UJ

          •      W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w Ogólnopolskiej  Olimpiadzie Wiedzy Chemicznej, której organizatorem był Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.
            24 listopada 2022 roku odbyły się eliminacje szkolne. Z zadaniami zmierzyli się: Kamila Rzepa, Gustaw Gawlik oraz Julita Worytko.
            W styczniu 2023 roku w etapie okręgowym uczestniczył  Gustaw Gawlik, który następnie zakwalifikował się do kolejnego etapu.

              18 marca 2023 roku Gustaw godnie reprezentował naszą szkołę w eliminacjach centralnych w siedzibie Wydziału Chemii UJ.
            W poszczególnych etapach, Gustaw wykazał się dużą wiedzą chemiczną, dlatego serdecznie mu gratulujemy!

          • Szkoła Przyjaciół Kopernika

          • W ramach obchodów związanych z realizacją programu „Szkoła Przyjaciół Kopernika” uczniowie naszej szkoły wykonali szereg różnych zadań. Ich celem było upowszechnienie wiedzy na temat życia i działalności Mikołaja Kopernika, kształtowanie postaw patriotycznych, rozwijanie w uczniach  kreatywności, umiejętności współpracy, komunikacji i ciekawej prezentacji efektów pracy, dzielenia się wiedzą.

            Jednym z tych zadań była lekcja z Kopernikiem. Uczennice klasy VIII przygotowały zajęcia, podczas których zaprezentowały postać Mikołaja Kopernika, jego osiągnięcia i wkład w polską naukę. Odbiorcami tych zajęć byli uczniowie klas  I – III, którzy aktywnie w nich uczestniczyli , rozwiązując przygotowane dla nich rebusy i zagadki.

            „Spotkanie” z Kopernikiem odbyło się również na lekcjach fizyki w klasach VII i VIII oraz na zajęciach informatyki w klasie IV, V oraz VI.

            Drugie z zadań to przygotowanie filmu o Mikołaju Koperniku. Naszym szkolnym aktorom nie trzeba było dwa razy powtarzać. Uczniowie z klas IV, V i VI pod czujnym okiem opiekuna przygotowali piękne przedstawienie, pokazujące życie Mikołaja Kopernika od jego młodości  do śmierci. Przedstawienie to zostało pokazane całej społeczności szkolnej a nagranie zamieszczono na szkolnym facebooku.

            Kolejnym działaniem było stworzenie escape roomu w formie pracowni Kopernika. Wchodzący do tego pokoju zgadzali się na przeżycie niezwykłej przygody, podczas której musieli rozwiązać przygotowane dla nich zadania i dotrzeć do celu według wyznaczonych punktów.

            W ramach obchodów 550 rocznicy urodzin Kopernika podjęto również takie akcje, jak:

            • obserwacja Księżyca oraz planet Jowisza i Wenus przez teleskop w godzinach wieczornych z terenu szkoły,
            • „Upiec piernika dla Kopernika” – uczniowie klasy II i III postanowili upiec pierniki, które później zdobili tworząc kosmiczne dekoracje. Udało się nawet stworzyć Układ Słoneczny,
            • przygotowanie gazetek ściennych na korytarzu i w klasach o tematyce związanej z odkryciem polskiego naukowca,
            • przeprowadzenie konkursu strojów astronomicznych,
            • wykonanie modeli Układu Słonecznego
            • chętni uczniowie mogli wziąć udział w konkursie wiedzy o Mikołaju Koperniku
            • wykonanie gier planszowych związanych z życiem i działalnością Mikołaja Kopernika.

            Jak przystało na prawdziwe urodziny, nie mogło zabraknąć kartek z urodzinowymi życzeniami. Dzieci młodsze i starsze na lekcjach plastyki i techniki przygotowywały okolicznościowe kartki z życzeniami.