• Raport z prowadzonej działalności koła naukowego Bystrzaki Boguszaki

• Realizując zadania uczestnicy koła dowiedzieli się, jak otrzymuje  się energię z zasobów biologicznych oraz jakie ma  zastosowania.

Biomasa to ulegające biodegradacji odpady lub pozostałości pochodzenia biologicznego, substancje roślinne i zwierzęce. Ich pozyskiwanie związane jest  z gospodarką leśną, rybołówstwem, akwakulturą, przemysłem.

Biomasa jest jednym z najbardziej przyszłościowych surowców, bez których ciężko byłoby sobie wyobrazić nowoczesną energetykę. Bioodpady są naturalne i nie szkodzą środowisku, a powstały z nich popiół jest doskonałym nawozem organicznym.

Istotny jest ekologiczny sposób pozyskiwania biomasy. Jest ona wytwarzana z odpadów poprodukcyjnych, powstałych podczas obróbki drewna. Cennym źródłem biopaliw są także specjalne uprawy energetyczne, planowane na nieużytkach lub na wyjałowionych glebach poprzemysłowych. Szybkorosnące gatunki roślin, takie jak: wierzba energetyczna lub topinambur, produkują tlen i poprawiają kondycję gleb.

• Energia geotermalna

•        Dobiegł końca IX etap konkursu „Być jak Ignacy” pod nazwą: Energia geotermalna.

Młodzi naukowcy koła naukowego Boguszaki Bystrzaki dowiedzieli się, że energia geotermalna to energia termiczna, powstająca głęboko pod powierzchnią Ziemi. Pozyskuje się ją wykonując odwierty podobne do odwiertów naftowych. Możliwe jest także wykorzystanie ciepła pochodzącego z gejzerów i gorących źródeł znajdujących się na powierzchni lub tuż pod nią. Energię geotermalną stosuje się w ciepłownictwie, rekreacji i medycynie. Energia pozyskana z zasobów geotermalnych ma też wady.
            Technologia do pozyskiwania energii geotermalnej jest dość droga, przez co koszt elektrowni i wymaganej infrastruktury jest wysoki. Pomimo, że w teorii źródło ciepła głęboko pod ziemią jest nieskończone, to zbyt szybka i nadmierna eksploatacja w jednym miejscu może doprowadzać do powolnego wychładzania się źródła.

Na zajęciach uczniowie oglądali filmy edukacyjne i zbudowali turbinę prądotwórczą.

• „Bóg nie mógł być wszędzie, więc stworzył Babcię i Dziadka.”

• 21 i 22 stycznia swoje święto obchodzili nasi Kochani Dziadkowie. To doskonała okazja, aby złożyć najserdeczniejsze życzenia Babciom i Dziadkom, i podziękować im za wszystko, co dla nas robią.

Szkolny Dzień Babci i Dziadka odbył się 30 stycznia w Świetlicy Wiejskiej w Boguszy. Na wstępie Pani Dyrektor Jolanta Leśniak przywitała wszystkich gości. Następnie dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III przedstawiły program artystyczny, na  który złożyły się wiersze i piosenki, krótka scenka oraz taniec. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy, nagradzając najmłodszych gromkimi brawami. Na koniec każda babcia i dziadek otrzymali od swoich wnuków drobne upominki. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze przy ciastku i kawie.