• Uroczystość ślubowania klasy pierwszej

          • 27 października br. w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania na uczniów dzieci klasy I.

            Na początku uroczystości odbyła się część artystyczna, podczas której pierwszaki udowodniły, że są bardzo dobrze przygotowani do roli uczniów.

            Następnie w niezwykle podniosłej atmosferze, uczniowie klasy pierwszej ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor mgr Jolanta Leśniak dokonała symbolicznego pasowania na ucznia, dotykając piórem, jak czarodziejską różdżką, ramion dzieci. Od tej chwili stali się oni nowymi członkami naszej szkolnej rodziny!

            Pani dyrektor złożyła życzenia wielu sukcesów w nauce wszystkim uczniom. Potem uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, a od starszych kolegów drobne upominki.

            Po skończonej akademii nasi bohaterowie wraz z rodzicami udali się na słodki poczęstunek zorganizowany przez swoich rodziców.

            Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły!

          • Dzień Postaci z Bajek

          • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to święto, które przypada 5 listopada, w rocznicę urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a.  Z tej okazji uczniowie najmłodszych klas w poniedziałek 7 listopada mogli przebrać się za ulubioną postać z bajki. Dzieci wysłuchały fragmentów najbardziej znanych baśni i bajek. Rozpoznawały bajkowe postacie i przypominały tytuły bajek, z których pochodzą. 

            Była to dobra okazja, by zachęcić najmłodszych do czytania bajek, a co za tym idzie rozwijania wyobraźni, pamięci czy zdobywania wiedzy na różne tematy.

          • Podsumowanie działalności koła naukowego „Mali Wielcy Odkrywcy”

          • Dobiegł końca I etap konkursu „Być jak Ignacy” pod nazwą: Cząstki elementarne i chemia w życiu codziennym.

            W trakcie realizacji zajęć, uczestnicy koła naukowego utwierdzili się w przekonaniu, że podstawowymi elementami budowy człowieka i otaczającego go świata są atomy i cząsteczki.

            Uczniowie poznali budowę atomu, definicję pierwiastka chemicznego, zastosowanie wybranych pierwiastków chemicznych; dowiedzieli się, jak należy przeprowadzać proste eksperymenty chemiczne, kim była Maria Skłodowska- Curie, kto był twórca nagrody Nobla, jak odróżniać kwasy od zasad oraz gdzie można je znaleźć w najbliższym otoczeniu.

            Przeprowadzone lekcje dostarczyły wszystkim dzieciom dużo cennych informacji, ale też radości.

          • „Babciu, Dziadku świeć przykładem!”

          • Uczniowie klas starszych zorganizowali akcję  uświadamiania seniorów o konieczności noszenia odblaskowych  elementów. Czas jesienno- zimowy jest ku temu świetną okazją. Przed kościołem pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela dzieci wyposażone w odblaskowe kamizelki, rozdawały starszym osobom  odblaskowe opaski. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Na zakończenie sporządzono  pamiątkowe zdjęcia.

            Wszystkim zaangażowanym uczniom serdecznie dziękujemy!

          • „Odblaskowe gazetki”

          • W  ramach konkursu Odblaskowa Szkoła zorganizowano akcję na najbardziej odblaskową gazetkę.

            Wszystkie klasy zaangażowały się w wykonanie plakatów o tematyce bezpieczeństwa na drodze.

            Najciekawsze prace zdobią szkolne ściany i przypominają o tym, że nasze bezpieczeństwo jest w naszych rękach!

          • Atomy i cząsteczki wokół nas

          • Cały otaczający nas świat, składa się z niewyobrażalnie małych drobin. Świadczą o tym różne procesy zachodzące w przyrodzie, takie jak fotosynteza, oddychanie, dyfuzja.

            Członkowie koła naukowego „Mali Wielcy Odkrywcy” zaangażowali się w poszukiwanie atomów i cząsteczek, podczas wycieczki przyrodniczej po naszej miejscowości.
            Obserwacje uczniów potwierdziły cząsteczkową budowę materii.

          • „Pani i Pan Stop”

          • Uczniowie klasy IV, promując bezpieczeństwo w ruchu drogowym, wykonali drewniane pacynki „Pani i Pana Stopa”, które kolorowo wystroili. Samodzielnie wykonali znaki drogowe na kartonikach, które przymocowali do drewnianych postaci. Poprzez te prace, dzieci doskonaliły swoją wiedzę ze znajomości zasad bezpiecznego poruszania się po drodze.

                        Wszystkie drewniane lalki zostały wyeksponowane na wystawce w szkolnym korytarzu.

          • Impuls Nobla

          • Tym razem „Mali Wielcy Odkrywcy” realizowali kolejne zadanie z projektu: „Być, jak Ignacy” poprzez zabawę dydaktyczno- ruchową.

            Uczniowie, zostali podzieleni na 2 zespoły. Zadaniem uczestników gry, było poprzez uścisk dłoni, „puszczenie” impulsu do kolejnej, stojącej przed nim osoby, by w ten sposób zdobyć „skarb” - cenną informację o nagrodzie Nobla.

            Na zakończenie, przeprowadziliśmy konkurs wiedzy na temat nagrody Nobla.

          • Kwasy i zasady

          • 26 października, wraz z uczestnikami koła „Mali Wielcy Odkrywcy”, przeprowadziliśmy ciekawe doświadczenia, których celem było sprawdzenie odczynu wybranych substancji.

            W zagłębieniach płytek ceramicznych umieściliśmy po kilka kropli cytryny, octu oraz mieszanin: sody oczyszczonej z wodą, proszku do prania z wodą, cukru i soli z wodą. Do tak przygotowanych substancji dodaliśmy soku z czerwonej kapusty.
            Swoje spostrzeżenia i wnioski, uczniowie zapisali w kartach pracy.

             

          • Cząstki elementarne w życiu codziennym

          • Na zajęciach koła naukowego, uczyliśmy się, ile protonów, elektronów i neutronów wchodzi w skład atomów wybranych pierwiastków.
            Następnie przy pomocy hula- hopów i woreczków do ćwiczeń o różnych kolorach, uczniowie podzieleni na dwa zespoły, samodzielnie układali modele atomów: wodoru, helu, azotu, węgla i boru.

            Wszystkie dzieci, pomimo tego, że są uczniami klasy V, poradziły sobie z zadaniami bardzo dobrze!

          • Wulkan energii

          • Wszystko, co nas otacza zbudowane jest z atomów lub cząsteczek. Atomy „łączą się” lub „wymieniają” podczas różnych procesów zachodzących w życiu codziennym.
            Przykładem jest: pieczenie ciasta, parzenie herbaty, rozprzestrzenianie się perfum.

            Uczniowie koła naukowego w naszej szkole udowodnili to, wykonując proste, a zarazem efektowne doświadczenia chemiczne. Otrzymali wulkan chemiczny w reakcji sody oczyszczonej z octem oraz w procesie termicznego rozkładu dichromianu amonu.

            Filmik przedstawiający reakcję otrzymywania wulkanu:

             

          • Maria Skłodowska- Curie. Polska fizyczka i chemiczka

          • W naszej szkole odbyły się zajęcia edukacyjne na temat: Cząstki elementarne i chemia w życiu codziennym. Na zakończenie, uczestnicy koła naukowego wraz z uczniami klas starszych 7- 8 wykonali wspólnie gazetkę na temat życia i osiągnięć Marii Curie- Skłodowskiej.

          • W poszukiwaniu pierwiastków...

          • W październiku, uczestnicy koła naukowego „Mali Wielcy Odkrywcy” wykonali kolejne zadanie z cyklu: Cząstki elementarne i chemia w życiu codziennym.
            Uczniowie przygotowali ważne informacje na temat wybranych pierwiastków, a następnie dzielili się nimi z kolegami. Na zakończenie wszyscy sprawdzili swoją wiedzę poprzez grę dydaktyczną.

          • Noc w bibliotece

          • 21 października biblioteka szkolna zorganizowała Noc w bibliotece. Spotkanie nawiązywało do ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek organizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 16.00 od powitania uczniów młodszych klas. Dla nich czytana była głośno przez nauczycieli książka Łukasza Wierzbickiego Afryka Kazika. Następnie uczniowie mogli pochwalić się swoimi talentami plastycznymi i tworzyli w grupach prace o przygodach Kazika. Wszyscy wykazali się dużą kreatywnością. Chwilą relaksu było wspólne pieczenie ciasteczek i oczywiście ich kosztowanie. Kolejnym punktem był teatr ilustracji (teatrzyk kamishibai), a na koniec seans filmowy. Ta szczególna akcja była okazją nie tylko do wspólnej zabawy, ale również do poszerzenia wiedzy o kontynencie afrykańskim.

          • „Odblaskowy pokaz mody”

          • W czwartek, 20  października uczniowie klas starszych wraz z opiekunami Samorządu Uczniowskiego zorganizowali akcję pt. „Odblaskowa moda”. Przedsięwzięcie wpisało się w realizację zadań w ramach konkursu „Odblaskowa Szkoła”, którego celem jest promowanie bezpiecznych zachowań na drodze. 

            Po zajęciach dydaktycznych dzieci zgromadziły się na dużej sali, gdzie poprzebierane w odblaskowe  kreacje uczestniczyły w pokazie mody. Uczniowie poszczególnych klas prezentowali swoje kolorowe stroje. Uczestników poruszających  się w rytm muzyki, na przygotowanym wybiegu, oceniało jury. Konkurs był dwuetapowy. Do ścisłego finału przeszło 5 uczniów i jeden duet. Byli to: Marcelinka Rzepa, Milena Kamieńska, Artur Świgut, Błażej Kamieński oraz Kamila Rzepa wraz z Olą Ogorzałek. Na podium trafili najlepsi: Marcelinka III miejsce, Milena II miejsce oraz Ola z Kamilą I miejsce.

            Wszystkim serdecznie gratulujemy!   

            Drugi etap zajęć stanowił „Odblaskowy bal”-  uczniowie w swoich odblaskowych przebraniach i gadżetach wesoło tańczyli. Na sali panował wyśmienity nastrój. Gościł taniec solo, w parach oraz grupowy. Było mnóstwo  zabawnych sytuacji.

                        Podczas zabawy był też czas na rozmowę o bezpiecznym poruszaniu się po drogach, a zwłaszcza o konieczności noszeniu elementów odblaskowych. Wszyscy świetnie się bawili, było dużo śmiechu i radości, o czym świadczą pamiątkowe zdjęcia.

                        Realizację projektu zakończyliśmy konsumpcją „odblaskowej pizzy”, która okazała się przepyszna. Te smakowite chwile pozostaną na długo w pamięci szkolnej społeczności.

             

            W nagraniach wykorzystano sprzęt z projektu Laboratorium Przyszłości

            1. Aparat fotograficzny z akcesoriami: Aparat CANON EOS 2000D + obiektyw EF-S 18-55mm IS II

            2. Dyktafon Philips DVT1150

            3.Zestaw nagłośnieniowy: 

            4.Słuchawki studyjne AKG K240 MK2, Słuchawki pół-otwarte studyjne 

          • Modele atomów

          • Na zajęciach koła naukowego „Wielcy Mali Odkrywcy”, uczniowie, korzystając z różnych technik plastycznych, wykonywali modele atomów wybranych pierwiastków. Wspólnie spędzony czas to nie tylko nauka, lecz przede wszystkim dobra zabawa.

          • Znamy znaki drogowe

          • 18 października w naszej szkole odbyły się zajęcia na temat bezpieczeństwa. 
            Na lekcjach informatyki, uczniowie wykonali znaki drogowe i projekty odblasków.
            Przypomnieli podział znaków drogowych oraz zasady, jakich należy przestrzegać na drodze.

          • Odblaskowa lekcja chemii

          • 12 października, w ramach konkursu „Odblaskowa Szkoła” odbyliśmy ciekawą lekcję chemii.
            Uczniowie klasy 8, w 2- osobowych zespołach sporządzali roztwory różnych soli, a następnie wykonywali reakcje otrzymywania nierozpuszczalnych wodorotlenków, metodą strąceniową.
            Barwy związków z doświadczeń chemicznych, przypominały wszystkim odblaskowe elementy, które są niezbędne w ruchu drogowym.