• Pasowanie na czytelnika

          •          Każdego roku w bibliotece szkolnej odbywa się ważna uroczystość – Pasowanie na czytelnika uczniów klasy I. Tak było i tym razem. 12 kwietnia miało miejsce spotkanie biblioteczne, które wprowadziło pierwszoklasistów w świat książek.

            Dzieci obejrzały krótką inscenizację przygotowaną przez uczniów klasy 8, brały udział w rozwiązywaniu łamigłówek i odpowiadały na pytania związane ze znajomością bajek. Poznały również prośby książki – zasady obowiązujące w bibliotece i podczas czytania książek. Następnie odbyło się pasowanie na Przyjaciela Książki. Na zakończenie uroczystości każde dziecko otrzymało zakładkę do książki oraz Wyprawkę Czytelniczą  przygotowaną przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, której strategicznym celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci.

            Pierwszakom gratulujemy i zapraszamy do częstszego wypożyczania baśni, bajek i bajeczek.

          • Jak w przyszłości będziemy pozyskiwać energię?

          •     Podczas realizacji XII etapu o tematyce „Energia przyszłości” uczestnicy koła naukowego dowiedzieli się, że wodór stanowi jedno z najbardziej perspektywicznych rozwiązań w obliczu malejących zasobów konwencjonalnych źródeł energii np. węgla, ropy naftowej. Stosowanie wodoru  w dziedzinie energetyki i mobilności  jest innowacyjnym kierunkiem ponieważ jedynym produktem jego spalania jest woda, nie zanieczyszcza zatem środowiska. Na zajęciach koła naukowego uczniowie robili projekty pojazdów napędzanych „paliwem przyszłości”, przygotowali gazetkę tematyczną, analizowali zalety i wady takiego źródła energii.

          • Światowy Dzień Zespołu Downa

          •       21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa.
            Data ta nie jest przypadkowa i nawiązuje do dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów. Symbolem solidarności z osobami zmagającymi się z zespołem Downa są różnokolorowe skarpetki, zakładane tego dnia. Uczniowie naszej szkoły również przyłączyli się do tej akcji, pamiętając o tym, że małe gesty mają znaczenie i pomagają w niwelowaniu barier.

          • Energia atomowa

          • Podczas realizacji tematu 11 pt. „Energia atomowa” uczestnicy koła naukowego poznali budowę atomów, zasady działania elektrowni jądrowych, ich zalety i wady. Chcąc zagłębić się w tajniki energii atomowej, uczniowie wykonywali zadania praktyczne: budowali modele atomów wykorzystując różne techniki plastyczne, robili projekty atomów na komputerze oraz symulację rozpadów promieniotwórczych. Korzystając z różnych źródeł informacji dzieci zdobyły wiele cennych informacji na temat mitów i faktów energii atomowej.

          • Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci!

          • Nasza szkoła przystąpiła do projektu:

            “WSZYSTKIE DZIECI ZBIERAJĄ ELEKTROŚMIECI”


            Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe gospodarowanie odpadami. W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma   bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci materiałów biurowych.

             

            Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!

            Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty sprzęt na rzecz wybranej szkoły. 

            „IM WIĘCEJ SPRZĘTU UZBIERAMY, TYM WYŻSZY BON OTRZYMAMY!’’

             

            TERMIN AKCJI: 4 – 8 MARCA 2024 r.

             

            MIEJSCE AKCJI: PLAC SZKOLNY

             

                          

            OPERATOR AKCJI:

            GREEN OFFICE ECOLOGIC Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie 00-074, ul. Trębacka 4

            KONTAKT TELEFONICZNY w godz. 8:00 - 16:00: +48 669-482-511 oraz 83 341 75 94 wew. 23;

            E-MAIL: eko.szkoly@greenoffice.co / www.dzieci-zbieraja-elektrosmieci.pl

             

            ZBIERAMY: KOMPUTERY, DRUKARKI, MONITORY, TELEFONY, SPRZĘT RTV I AGD, BATERIE, AKUMULATORY, KABLE, TUSZE ATRAMENTOWE, ITP. 

            UWAGA! NIE ODBIERAMY TONERÓW I ŚWIETLÓWEK.

             

             

            PARTNERZY AKCJI:

            Obraz zawierający logo, symbol, Czcionka, Grafika

Opis wygenerowany automatycznie

                                             

             

             

             

             

          • Raport z prowadzonej działalności koła naukowego Bystrzaki Boguszaki

          • Realizując zadania uczestnicy koła dowiedzieli się, jak otrzymuje  się energię z zasobów biologicznych oraz jakie ma  zastosowania.  

            Biomasa to ulegające biodegradacji odpady lub pozostałości pochodzenia biologicznego, substancje roślinne i zwierzęce. Ich pozyskiwanie związane jest  z gospodarką leśną, rybołówstwem, akwakulturą, przemysłem.
             

            Biomasa jest jednym z najbardziej przyszłościowych surowców, bez których ciężko byłoby sobie wyobrazić nowoczesną energetykę. Bioodpady są naturalne i nie szkodzą środowisku, a powstały z nich popiół jest doskonałym nawozem organicznym.

            Istotny jest ekologiczny sposób pozyskiwania biomasy. Jest ona wytwarzana z odpadów poprodukcyjnych, powstałych podczas obróbki drewna. Cennym źródłem biopaliw są także specjalne uprawy energetyczne, planowane na nieużytkach lub na wyjałowionych glebach poprzemysłowych. Szybkorosnące gatunki roślin, takie jak: wierzba energetyczna lub topinambur, produkują tlen i poprawiają kondycję gleb.

          • Energia geotermalna

          •        Dobiegł końca IX etap konkursu „Być jak Ignacy” pod nazwą: Energia geotermalna.

             Młodzi naukowcy koła naukowego Boguszaki Bystrzaki dowiedzieli się, że energia geotermalna to energia termiczna, powstająca głęboko pod powierzchnią Ziemi. Pozyskuje się ją wykonując odwierty podobne do odwiertów naftowych. Możliwe jest także wykorzystanie ciepła pochodzącego z gejzerów i gorących źródeł znajdujących się na powierzchni lub tuż pod nią. Energię geotermalną stosuje się w ciepłownictwie, rekreacji i medycynie. Energia pozyskana z zasobów geotermalnych ma też wady.
            Technologia do pozyskiwania energii geotermalnej jest dość droga, przez co koszt elektrowni i wymaganej infrastruktury jest wysoki. Pomimo, że w teorii źródło ciepła głęboko pod ziemią jest nieskończone, to zbyt szybka i nadmierna eksploatacja w jednym miejscu może doprowadzać do powolnego wychładzania się źródła.

            Na zajęciach uczniowie oglądali filmy edukacyjne i zbudowali turbinę prądotwórczą.

          • „Bóg nie mógł być wszędzie, więc stworzył Babcię i Dziadka.”

          • 21 i 22 stycznia swoje święto obchodzili nasi Kochani Dziadkowie. To doskonała okazja, aby złożyć najserdeczniejsze życzenia Babciom i Dziadkom, i podziękować im za wszystko, co dla nas robią.

            Szkolny Dzień Babci i Dziadka odbył się 30 stycznia w Świetlicy Wiejskiej w Boguszy. Na wstępie Pani Dyrektor Jolanta Leśniak przywitała wszystkich gości. Następnie dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III przedstawiły program artystyczny, na  który złożyły się wiersze i piosenki, krótka scenka oraz taniec. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy, nagradzając najmłodszych gromkimi brawami. Na koniec każda babcia i dziadek otrzymali od swoich wnuków drobne upominki. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze przy ciastku i kawie.

          • Jak działają elektrownie wodne

          • Uczestnicy koła naukowego dowiedzieli się, że energia wodna jest powszechnie wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej.

            Tak wytworzona energia zmniejsza zużycie paliw naturalnych oraz zanieczyszczenia środowiska. Niektóre typy elektrowni mogą również stanowić zabezpieczenie przeciwpowodziowe.

            Realizując zadania uczniowie poznali zalety i wady elektrowni wodnych oraz na jakim poziomie rozwinięta jest energetyka wodna w Polsce.

          • Energia słoneczna

          • Na zajęciach uczestnicy koła naukowego poznali zasady działania paneli fotowoltaicznych, ich zalety i wady.

            Dowiedzieli się, w jaki sposób energia słoneczna przekształcana jest w energię elektryczną oraz jakie to ma zastosowanie w życiu codziennym.

            Uczniowie wykonywali doświadczenia oraz zadania, programowali w Lego Education i Scratch pogłębiając swoją wiedzę na temat odnawialnych źródeł energii.

          • OZDOBY BOŻONARODZENIOWE

          • W naszej szkole odbył się konkurs ozdób bożonarodzeniowych skierowany do klas 0 – III. Nasi uczniowie wraz z ich rodzicami bardzo się zaangażowali i przygotowali piękne prace. Wśród nich znalazły się bałwanki, makiety, renifery, świąteczne stroiki, ozdoby na choinkę i wiele innych. Prace wykonane były z różnorodnych materiałów naturalnych, tekstylnych i papierniczych. Były błyszczące i bardzo kolorowe.

             Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

          • Jak wykorzystujemy energię wiatrową?

          • Uczniowie koła naukowego „Boguszaki Bystrzaki”  poznali budowę i zasadę działania turbiny wiatrowej oraz anemometru – przyrządu służącego  do pomiaru prędkości wiatru. Dowiedzieli się też, gdzie w Polsce znajdują się warunki sprzyjające budowie farm wiatrowych oraz w jaki sposób magazynowana jest energia pochodząca z energii wiatrowej. Uczniowie poznali także wytyczne dotyczące prędkości wiatru, którą ten musi osiągnąć, aby elektrownia wiatrowa mogła zostać uruchomiona.

            Zajęcia koła naukowego polegały na uzupełnianiu kart pracy i sporządzaniu notatek; wszystkie zadania wykonywane były po wcześniejszym obejrzeniu filmu o energii wiatrowej. Nie zabrakło również czasu na naukę poprzez zabawę – przy użyciu różnych materiałów plastycznych, a  w tym klocków lego, uczniowie zbudowali swój własny wiatrak.

            Puentą wszystkich działań podejmowanych przez dzieci jest stwierdzenie: energia kinetyczna  turbin wiatrowych jest przekształcana w energię elektryczną.

            Model wiatraka

            Model wiatraka​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​ z klocków lego

          • Gminny Konkurs Piosenki Świątecznej

          • W dniu 14 grudnia odbył się Gminny Konkurs Piosenki Świątecznej, w którym udział wzięli również nasi reprezentanci. W kategorii młodszej 1 miejsce zajęły ex aequo Faustyna Siedlarz oraz Gabriela Siedlarz, zaś miejsce 2 zajął Bartłomiej Karacz. W kategorii starszej 2 miejsce zdobyła Rita Poręba.

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu i gratulujemy zwycięzcom.

             

             

            Źródło zdjęć: https://gokkamionka.iaw.pl/pl/562/6869/konkurs-piosenki-swiatecznej-zakonczony.html

          • Odnawialne źródła energii

          • Celem V etapu konkursu „Być jak Ignacy” było udowodnienie słuszności hipotezy, że warto inwestować w odnawialne źródła energii.

            Realizując temat, uczniowie początkowo szukali rzetelnych informacji na ww. temat, po czym wprowadzeni w zagadnienie przygotowali plakat i gazetkę szkolną, wykorzystując  różne techniki plastyczne.  Samodzielnie wykonali  prezentacje multimedialne o energii wiatrowej, geotermalnej, słonecznej, z biomasy oraz jądrowej.

            Biorąc  pod uwagę zarówno aspekty ekonomiczno-społeczne, jak i ekologiczne oraz  zdrowotne, uczniowie znaleźli więcej korzyści niż wad w niewyczerpywalnych źródłach energii.  

             

          • Dzień Pluszowego Misia

          • Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka do zasypiania – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

            Z tej okazji uczniowie najmłodszych klas uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych, na których rozwiązywali różne łamigłówki. Dzieci z oddziału przedszkolnego dodatkowo obejrzały prezentację multimedialną, która przedstawiała historię pluszowego misia oraz wysłuchały tekstu opowiadania Marii Kownackiej „Stary, zielony miś” oraz nowej książki zakupionej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa „Miś ma stracha”.

          • KONKURS NA OZDOBĘ BOŻONARODZENIOWĄ

          • ​​​​​​

            REGULAMIN KONKURSU NA OZDOBĘ BOŻONARODZENIOWĄ

            1. Organizatorem konkursu jest zespół wychowawców klas O-III Szkoły Podstawowej w Boguszy.
            2. Warunki uczestnictwa:

            Uczestnikiem konkursu może zostać każdy uczeń klas O-III naszej szkoły.

            • Każdy uczestnik może przedstawić jedną pracę.
            • Stworze prace na konkurs powinny być podpisane przez autora wg wzoru: imię i nazwisko, klasa.
            • Prace będą oceniane w dwóch kategoriach wiekowych:

            - I grupa – klasy O-I

            - II grupa – klasy II-III

            1. Cele konkursu:
            • rozwijanie wyobraźni oraz pobudzanie aktywności twórczej uczniów;
            • rozwijanie wrażliwości estetycznej;
            • stworzenie uczniom możliwości prezentacji własnych dokonań twórczych;
            • powrót do tradycji wykonywania ozdób bożonarodzeniowych;
            • umożliwienie przedstawienia własnej wizji, nastroju oraz tradycji Świąt Bożego Narodzenia.
            1. Zadanie konkursowe:

            Ozdoby bożonarodzeniowe wykonujemy dowolną techniką z możliwością zastosowania techniki mieszanej, preferowane jest użycie materiałów naturalnych, tj.: drewno, sznurek, suszone owoce, papier, różnego rodzaju ziarna itp.

            1. Termin i warunki dostarczania prac:

            Prace należy dostarczyć 28 listopada do 8 grudnia 2023r. do wychowawców klas.

            1. Ocena prac i zasady przyznawania nagród:
            • O ogłoszeniu zwycięzców konkursu zdecyduje Komisja Konkursowa powołana przez organizatora.
            • Prace oceniane będą zgodnie z następującymi kryteriami:

            -oryginalność,

            -pomysłowość,

            -estetyka wykonania,

            -zastosowanie elementów ekologicznych,

            -liczba przyniesionych ozdób.

            • Organizator przewiduje wyróżnienia, dyplomy oraz nagrody rzeczowe w każdej kategorii wiekowej.
            • Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 20 grudnia 2023r.
            • Prace zostają u organizatora konkursu.
          • Ropa naftowa

          • Dobiegł końca IV etap konkursu „Być jak Ignacy” pod nazwą: „Ropa naftowa”

            Uczestnicy koła naukowego szkoły badali właściwości ropy naftowej. Wykazali się przy tym dużą wiedzą i umiejętnością wykonywania doświadczeń. Poznali też inne paliwa kopalne i ich zastosowanie. Dowiedzieli się na czym polega proces destylacji frakcyjnej oraz w jakich dziedzinach życia wykorzystuje się gazy rafineryjne, olej napędowy, benzynę, naftę i mazut.

            Na podstawie filmów edukacyjnych oraz innych źródeł informacji uczniowie poznali sylwetkę Ignacego Łukasiewicza i jego odkrycia, które „zmieniły świat”. Realizując zadania wspólnie wykonali plakaty, prezentacje oraz gazetkę.  

          • Energia elektryczna

          •            Na zajęciach uczestnicy koła naukowego BOGUSZAKI- BYSTRZAKI dowiedzieli się czym jest i skąd się bierze prąd.

            Dzieci wykonywały ćwiczenia, w których sprawdzały przewodnictwo cieplne i elektryczne różnych substancji.  Samodzielnie zbudowały najprostszy magnetyczny generator prądu oraz proste przewody elektryczne przy użyciu dostępnych materiałów. Uczniowie zgodnie stwierdzili, że trudno obecnie wyobrazić sobie życie bez elektryczności. Należy jednak pamiętać, że stosowanie urządzeń zasilanych energią elektryczną niesie ze sobą różnego rodzaju zagrożenia zarówno dla człowieka jak i jego środowiska.

            Podsumowaniem realizacji tematu: „Energia elektryczna” było przygotowanie gazetki o wykorzystaniu prądu elektrycznego w różnych dziedzinach życia.

          • „Święta miłości kochanej Ojczyzny”

          •         11 listopada to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Właśnie wtedy obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Dla uczczenia tego wielkiego wydarzenia oraz upamiętnienia 105. rocznicy odzyskania niepodległości w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klasy IV i V wraz z wychowawcami. Wydarzenie to stało się znakomitą okazją do pogłębionej refleksji nad historią i współczesnością naszej ojczyzny. Przywołane na pamięć w trakcie wystąpienia patriotyczne wiersze i pieśni przypominały o trudnej i bolesnej drodze do wolności, jaką musieli pokonać nasi przodkowie, aby ostatecznie po 123 latach zrzucić jarzmo niewoli. Natomiast cytowane  myśli papieża Polaka pozwalały na nowo odczuć ducha polskości, obudzić poczucie wspólnoty oraz zdefiniować hierarchię wyznawanych wartości. Niech właśnie słowa naszego rodaka, umiłowanego syna polskiej ziemi i wielkiego patrioty, wciąż będą przypominane w imię odpowiedzialności za to wielkie, wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska.

              Ojczyzna – kiedy myślę – wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam. Mówi mi o tym serce, jakby ukryta granica, która ze mnie przebiega ku innym, aby wszystkich ogarnąć w przeszłość dawniejszą niż każdy z nas. Z niej się wyłaniam… gdy myślę Ojczyzna – by zamknąć ją w sobie jak skarb. Pytam wciąż, jak go pomnożyć, jak poszerzyć tę przestrzeń, którą wypełnia.”

          • Z życia biblioteki

          •   Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych biblioteka ogłosiła konkurs plastyczny dla najmłodszych dzieci pt. „Ilustracja do mojej ulubionej książki”. Dzieci chętnie odpowiedziały na zaproszenie. Wszystkie prace były pomysłowe, wykonane różnymi technikami, a ich autorzy zostali nagrodzeni.

            Natomiast 6 listopada obchodziliśmy Dzień Postaci z Bajek. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie swoje ulubione bajki. Dzieci w tym dniu przebrały się za swoich ulubieńców, a pani bibliotekarka odwiedziła Oddział Przedszkolny, aby poczytać dzieciom o przygodach Kici Koci, to nowość zakupiona do biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.