• Worki pełne słodkości od Świętego Mikołaja

          • Po czwartkowym, bardzo udanym, mikołajkowym wyjeździe wszystkich uczniów naszej szkoły do kina nazajutrz spotkała nas miła niespodzianka. Zupełnie nieoczekiwanie, za pośrednictwem rodziców, do każdej klasy trafił worek pełen słodkości od Świętego Mikołaja. Radość i entuzjazm ogarnął wszystkich. Dlatego w imieniu uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkoły gorąco dziękujemy Radzie Rodziców za dostarczenie słodkich upominków i niezapomniane chwile radości. 

          • Dzień Pluszowego Misia za nami. Nagrody rozdane!

          • 25 listopada obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji uczniowie klasy I i oddziału „0” wzięli udział w zajęciach bibliotecznych, na których poznali historię pluszowego misia. Dzieci chętnie brały udział w przygotowanych zabawach: rysowały misie z zasłoniętymi oczami, zbierały zapałki rękawicą kuchenną i  uczestniczyły w zabawie ruchowej. Na koniec zajęć mogły liczyć na „małe co nieco”.
            Dodatkowo biblioteka szkolna ogłosiła konkurs plastyczny „Mój przyjaciel - Miś” dla klas I – III. Wzięło w nim udział 14 uczniów. Wyniki przedstawiają się następująco:

            I miejsce – Maja Głód, Rita Poręba, Wiktoria Stelmach

            II miejsce – Anita Poręba, Jan Poręba, Anna Lupa

            III miejsce – Marcelina Rzepa, Artur Świgut, Wiktoria Marcisz

            Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.

          • Szkolny finał X Edycji Konkursu dla Szkół Podstawowych Województwa Małopolskiego „Odblaskowa Szkoła”

          • 12 listopada 2019 roku  gościliśmy w naszej placówce policjanta z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. Tematem spotkania było przede wszystkim bezpieczeństwo dzieci na drodze.  Gość w swoim wystąpieniu zwracał szczególną  uwagę na noszenie  elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze. Zachęcał uczniów do wręczania odblasków  swoim rodzicom i dziadkom. Opowiadał także o trudnej pracy funkcjonariuszy policyjnej drogówki.

            Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań, na które otrzymały  fachowe  odpowiedzi.

            Na koniec zostały  ogłoszone wyniki szkolnych konkursów.

            W klasach I - III był to konkurs plastyczny pt. „ Jestem odblaskowy w drodze do szkoły”.

            W klasach IV – VIII konkurs literacki na najciekawszy wiersz zachęcający do noszenia elementów odblaskowych.

            Zwycięzcy zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami i upominkami. Prace plastyczne przyozdobiły ścienną gazetkę, a najładniejsze wiersze zostały odczytane przez zwyciężczynie z klasy VI: Weronikę Gawlik, Wiktorię Grucę oraz Annę Glińską. Na zakończenie spotkania wykonano grupowe, pamiątkowe zdjęcie.

            Wszystkim uczestnikom gorąco dziękujemy za udział w akcji  „ Odblaskowa Szkoła”.

          • „Święta miłości kochanej Ojczyzny”

          • Tegoroczna edycja Gminnego Konkursu Poezji i Pieśni Patriotycznej przyniosła naszym reprezentantom wiele powodów do satysfakcji. W patriotycznym śpiewaniu najlepsza okazała się Maria Kmak z klasy VIII, zajmując pierwsze miejsce na podium w kategorii solistów. Natomiast nasz zespół wokalno-instrumentalny w składzie: Weronika Gawlik, Artur Głód, Kacper Głód, Kacper Poręba, Antoni Zawiłowicz wyśpiewał II miejsce.
            Ponadto komisja artystyczna konkursu przyznała II miejsce Marii Kmak za recytację wiersza K.K.Baczyńskiego „Mazowsze”, a III miejsce Szymonowi Koziakowi prezentującemu utwór J. Lechonia „Przypowieść”. W konkursie uczestniczyły również uczennice Anna Glińska i Aleksandra Poręba.

            Wszystkim wykonawcom serdecznie gratulujemy!

          • Mamy nowe stroje sportowe!

          • Możemy pochwalić się nowymi strojami sportowymi!!! Liczymy na sukcesy uczniów na zawodach sportowych!

            Zachęcamy do obejrzenia wszystkich zdjęć w naszej galerii. 

          • "Naukowa epidemia, czary mary i alchemia"

          • 17 października w naszej szkole odbyła się lekcja chemiczno-fizyczna pt: „Naukowa epidemia, czary mary i alchemia”.  Prowadzący w bardzo ciekawy i widowiskowy sposób prezentował doświadczenia i eksperymenty fizyczne i chemiczne. Były doświadczenia z helem, ogień a nawet wybuch. Doświadczenia były bezpieczne i dostosowane do wieku uczniów.

          • Na wycieczce w Krynicy Zdroju

          • 16 października uczniowie klas O-III uczestniczyli w wycieczce do Krynicy  Zdroju. Najpierw zwiedziliśmy muzeum zabawek, gdzie dzieci mogły zobaczyć zabawki, którymi bawiono się nawet 100 lat temu! Obejrzeć można było kolekcję zabawek z Kinder jajka, pierwsze gry komputerowe lub zabawki z kamienia. Następnie kolejką PKL wyjechaliśmy na górę Parkową, gdzie podziwialiśmy jesienny krajobraz oraz skorzystaliśmy z atrakcji, czyli zjeżdżalni. Odwiedziliśmy również Pijalnię Główną.

          • EKO - Młodzi Badacze z Boguszy

          • W maju 2019 r. uczniowie klasy VII i VIII  Szkoły Podstawowej w Boguszy przystąpili do projektu „EKO-Młodzi Badacze na Sądecczyźnie”, który  był organizowany przez Fundację Horyzont 360 w Wielogłowach i współfinansowany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  w Krakowie.

             27 września dzieci, pod opieką pani Barbary Dobosz i pani Marii Siedlarz, uczestniczyły   w warsztatach ekologicznych poświęconych zanieczyszczeniu wód i gleby.  Po zajęciach warsztatowych uczniowie wraz z wychowawcami  udali się  w teren, nad  piękny potok Roztoki, gdzie pobrali próbki wody i gleby. Czystość górskiego potoku oraz malownicza sceneria  złotej jesieni została uwieczniona na licznych zdjęciach. Udało się nawet zaobserwować malutką żabę baraszkującą wśród kamieni. Następnie grupa powróciła do szkoły, gdzie pod kierunkiem nauczycieli wykonała profesjonalne  badania   z użyciem odczynników  chemicznych, które  szkoła otrzymała w   walizce ekobadacza z Fundacji Horyzont 360. Uczniowie dokonali  pomiarów stopnia kwasowości oraz twardości wody, zawartości azotanów, fosforanów, amoniaku, jonów żelaza w wodzie, a także kwasowości gleby z brzegu badanej przez uczniów rzeczki. Była to nie tylko świetna zabawa, ale i wspaniała  lekcja przyrody i chemii; wszyscy   czuli  się jak prawdziwi  naukowcy. A co najważniejsze, nasz potok Roztoki okazał się bardzo czysty! Wszystkie dokumenty wraz ze zdjęciami zostały przesłane  do Fundacji.

            19 października uczniowie  wzięli udział w wydarzeniu EKO – Event, które odbyło się  przy Hotelu „Heron” w Siennej i było podsumowaniem projektu. Podczas imprezy plenerowej dzieci uczestniczyły w zajęciach praktycznych pt. „Przyda się” z wykorzystaniem  surowców wtórnych oraz warsztatach  robienia wianków ekologicznych. Dostępna była również ścianka wspinaczkowa GOPR, na której można było sprawdzić swoje umiejętności.   Podczas wydarzenia odbył się także festiwal biegowy, w którym wziął udział polski lekkoatleta, czterokrotny  mistrz świata i trzykrotny mistrz olimpijski w chodzie sportowym – pan Robert Korzeniowski. Na dystansie dwóch kilometrów ścigali się chłopcy i dziewczęta z licznych placówek. Cieszymy  się, ze uczniowie z naszej szkoły zajęli czołowe miejsca. Najbardziej wyróżnił się Konrad Homoncik z klasy VIII, który uplasował się na II miejscu i odebrał gratulacje od samego Mistrza. Uwieńczeniem wydarzenia było wspólne pamiątkowe zdjęcie oraz autograf pana Roberta Korzeniowskiego.

          • Uczciliśmy Święto Niepodległości

          • Uroczystym odśpiewaniem 4 - zwrotkowego hymnu narodowego uczniowie naszej szkoły rozpoczęli akademię z okazji Święta Niepodległości. Następnie klasa piąta przedstawiła montaż słowno-muzyczny ukazujący trudną drogę naszych przodków ku niepodległej ojczyźnie, która po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. W programie zostały przypomniane dramatyczne losy narodowych powstań i tragizm żołnierzy walczących na frontach I wojny światowej. Przywołano także postać twórcy legionów Józefa Piłsudskiego. Nie zabrakło również znanych dla wszystkich melodii takich jak: „Wojenko, wojenko” czy „Pierwszej kadrowej”. Swoje wystąpienie uczniowie zakończyli wspólną recytacją pełnego optymizmu wiersza K. K. Baczyńskiego „Wolność”.

          • Odblaskowa Szkoła

          • Wzorem lat ubiegłych, nasza szkoła  przystąpiła do kolejnej edycji  konkursu

                                                             ”Odblaskowa Szkoła”.

             Celem akcji jest zwrócenie uwagi  pedagogów, rodziców i opiekunów na konieczność kontrolowania ustawowego obowiązku korzystania przez dzieci z elementów odblaskowych i promowanie wszelkich inicjatyw ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym.

            Organizatorami konkursu są:

            •  Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie,
            •  Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego,
            •  Kuratorium Oświaty w Krakowie,
            •  Małopolski Urząd Wojewódzki,
            •  Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

            W ramach szkolnej akcji zostały zorganizowane dwa konkursy. Klasy młodsze rywalizowały ze sobą w pracach plastycznych , a starsze układały wierszyki o noszeniu odblasków. Ponadto sprawdzano także wiedzę na temat zasad bezpiecznego poruszania się na drodze.

            Ogłoszenie wyników już wkrótce.

          • Wycieczka do Biecza, Krosna i Bóbrki

          • 22 października uczniowie starszych klas naszej szkoły wyruszyli na edukacyjną wycieczkę po Beskidzie Niskim. Jako pierwszy na trasie wyjazdu pojawił się zabytkowy Biecz ze swoimi muzeami: „Dom z basztą”, „Kromerówka”, „Turma”. Zaprezentowane w nich ekspozycje umożliwiły wszystkim poznanie historii miasta i regionu oraz bogatej kultury umysłowej i materialnej bieczan. Natomiast oglądane widoki z XVI – wiecznej wieży ratuszowej potwierdziły niezaprzeczalne walory krajobrazowe tutejszej okolicy.

            Drugim miejscem na trasie wycieczki było Krosno z jedynym w Polsce obiektem prezentującym świat szkła, dosłownie na wyciągnięcie ręki, czyli Centrum Dziedzictwa Szkła. Na poszczególnych poziomach budynku uczniowie mogli zobaczyć na żywo tworzenie witraży i szklanych ozdób, grawerowanie, poznać proces produkcji szkła, a nawet wybić pamiątkowy medal, obejrzeć film prezentujący rozwój przemysłu szklanego w Krośnie i okolicy czy też zakupić pamiątki w miejscowym sklepie. Ponadto w XVI- wiecznych piwnicach krośnieńskiej Starówki uczestnicy podziwiali salę doświadczeń fizycznych z wykorzystaniem szkła oraz ekspozycję oryginalnych urządzeń produkcyjnych i sztuki szklarskiej. Był też czas na pamiątkowe zdjęcie i zjedzenie pysznych lodów czy smacznej zapiekanki.

            Ostatnim etapem wycieczki była Bóbrka, a w niej zwiedzanie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego. Pod opieką przewodnika uczniowie obejrzeli XIX- wieczne kopanki, które nadal napełniają się ropą naftową oraz unikatowe urządzenia związane z przemysłem naftowym. W tzw. „Domu Łukasiewicza” z 1865 r. podziwiali kolekcję lamp naftowych, fotografii oraz ekspozycję geologiczną. Nie lada gratką okazały się hologramy ukazujące pracę samego twórcy „czarnego złota” Ignacego Łukasiewicza oraz jego pomocników.

            Pierwszy wspólny wyjazd naszej młodzieży w tym roku szkolnym należał naprawdę do udanych. Dopisała wspaniała, słoneczna pogoda, wesoła atmosfera w autokarze, a przede  wszystkim doskonała organizacja kierownika naszej wycieczki pani Barbary Dobosz.

          • Ślubowanie klas pierwszych

          • Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Boguszy są pełnoprawnymi uczniami. W dniu 18 października 2019r.  odbyło się pasowanie na ucznia. To był wyjątkowy dzień! Zgodnie z tradycją, pierwszoklasiści musieli wykazać się swoją wiedzą i umiejętnościami. Wspólnie śpiewali piosenki i odpowiadali na szereg pytań. Po ślubowaniu pani dyrektor pasowała dzieci z klasy pierwszej na uczniów Szkoły Podstawowej w Boguszy.

            Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, legitymacje oraz książeczki.

          • Spotkanie autorskie z pisarką Barbarą Gawryluk

          • 27 września w naszej szkole odbyło się spotkanie z Barbarą Gawryluk, autorką książek dla dzieci, dziennikarką i tłumaczką. Pisarka ukończyła filologię szwedzką na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1992 roku pracuje w radiu Kraków jako dziennikarz, gdzie jest odpowiedzialna za różne programy literackie oraz prowadzi autorską audycję "Alfabet" skierowaną do dzieci i młodzieży. Uczniowie mieli możliwość zadania pytań autorce, a na koniec kupić książki z autografem pisarki.

          • Gminny Konkurs Opowiadania Bajek

          • Pomyślnie dla naszej szkoły zakończył się 29. Gminny Konkurs Opowiadania Bajek, który odbył się 23 października w Świetlicy Wiejskiej w Mszalnicy. W kategorii klas 0-II  drugie miejsce zajęła Faustyna Siedlarz, a wyróżnienie otrzymał Jan Poręba. Natomiast w kategorii klas VI-VIII drugie miejsce zajął Szymon Koziak, a trzecie Maria Kmak. W konkursie wzięły udział także uczennice Zuzanna Hebda i Agnieszka Poręba. Serdecznie gratulujemy!

          • Konkurs Piosenki Religijnej

          • 12 października w kościele parafialnym w Królowej Górnej odbył się Konkurs Piosenki Religijnej, w którym zespół wokalno - instrumentalny w składzie: Weronika Gawlik, Agnieszka Poręba, Anna Glińska, Kacper Poręba, Kacper Głód, Artur Głód zdobył wyróżnienie.

            W konkursie wzięła również udział Weronika Rzepa. GRATULUJEMY!!!

          • Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

          • 17 września społeczność naszej szkoły uczciła 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Rocznicowe uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji poległych w obronie ojczyzny odprawiona pod przewodnictwem księdza Józefa Nowaka. Po zakończonej eucharystii wszyscy w skupieniu wysłuchali montażu słowno-muzycznego w wykonaniu uczniów klasy siódmej pod kierunkiem pani Barbary Dobosz. Młodzi artyści wiernie przedstawili historię wojennych wydarzeń, oddając  prawdę o kolejnych dniach i latach okrutnej wojny, która przyniosła śmierć 6. milionom naszych rodaków. W trakcie przedstawienia wybrzmiały wzruszające słowa poezji tamtego okresu oraz pieśni i piosenki patriotyczne w wykonaniu szkolnego chóru przy akompaniamencie pana Sławomira Siedlarza. Doniosłość uroczystości podkreśliła obecność zaproszonych gości na czele z wójtem gminy panem Andrzejem Stankiem, który wyraził wielkie uznanie i podziękowanie za prawdziwą lekcję historii oraz podzielił się osobistymi rodzinnymi wspomnieniami dotyczącymi wojny.

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

          • Uroczystą mszą świętą rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2019/2020. Po jej zakończeniu udaliśmy się do szkoły na pierwsze wspólne spotkanie, które zainaugurowaliśmy odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego. Przejmujące dźwięki nalotów bombowych i wystrzałów artyleryjskich przypomniały wszystkim zebranym klimat pamiętnych wrześniowych dni sprzed osiemdziesięciu lat, a krótka historia losów naszych rodaków odświeżyła tragiczne wojenne wydarzenia.  W postawie stojącej, minutą ciszy oddaliśmy hołd walczącym i poległym na wszystkich frontach II wojny światowej, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce.

            Następnie pani dyrektor mgr Jolanta Leśniak serdecznie powitała wszystkich uczniów, w szczególności tych, którzy po raz pierwszy przekroczyli próg naszej szkoły, a także ich rodziców, nauczycieli i pracowników administracji. Przedstawiła wychowawców klasowych oraz nauczycieli uczących poszczególnych przedmiotów. Na koniec uroczystości uczniowie pod opieką wychowawców udali się na swoje pierwsze lekcje wychowawcze.

          • Wycieczka do Jasła

          • 6 czerwca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Jasła. Zwiedzili tam Muzeum Lizaka, w którym mogli skosztować różnych składników słodzących, powąchać aromaty dodawane do słodyczy, pooglądać maszyny, których używano do produkcji słodyczy oraz zrobić samodzielnie lizaki. Uczniowie wzięli również udział w warsztatach robienia pizzy, którą potem ze smakiem zjedli.