Na zajęciach, dzieci dowiedziały się, w jaki sposób na wszystko, co nas otacza, w tym na nas samych działa grawitacja.
Grawitacja to zjawisko powszechne w całym wszechświecie. Sprawia ono, że wszystkie obiekty posiadające masę bądź energię przyciągają się wzajemnie. Wynika to z faktu, iż grawitacja określa kształt czasoprzestrzeni, ponieważ obiekty dysponujące masą, zakrzywiają ją.
Z tej samej wysokości, uczniowie upuszczali przedmioty, różnej wielkości i masy. Ciała te spadały z różną szybkością.
Tak naprawdę, ziemska grawitacja przyciąga wszystkie obiekty, niezależnie od ich masy z taką samą siłą. Przedmioty spadały z różną szybkością, ponieważ napotykały na opór powietrza.
W próżni ciała spadają równocześnie, ponieważ nie doznają zjawiska oporu powietrza.
W kolejnym doświadczeniu, uczniowie poznali, czym jest środek ciężkości. Między dwiema ławkami dzieci przewiązały sznurek, tak aby był on maksymalnie naprężony. Następnie próbowali położyć na nim widelec, w taki sposób, aby nie spadł.
Środek ciężkości to punkt, w jakim przyłożony jest wektor wypadkowej siły ciężkości obiektu. Określenie środka ciężkości pozwala m.in. na zachowanie równowagi.
Na koniec, dzieci przeprowadziły doświadczenie, które było symulacją warunków nieważkości, czyli takich, jakich doświadczają astronauci np. na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Uczniowie umieścili obiekt w kartonie, gdzie wcześniej zamontowali światło i kamerę. Zamknięty karton podrzucali do góry, a wszystko rejestrowane było na wideo.
Poniżej są krótkie filmiki wykonanych zadań na zajęciach koła naukowego "Być jak Ignacy"