26 listopada uczniowie klas VII i VIII w ramach doradztwa zawodowego wzięli udział w wycieczce edukacyjnej, której celem były warsztaty w studiu RTVG w Gorlicach i zwiedzanie Skansenu Ropy Naftowej „Magdalena”.
Odwiedzając Ziemię Gorlicką, najpierw zatrzymaliśmy się na ulicy Węgierskiej, przy charakterystycznej kapliczce z Chrystusem Frasobliwym, gdzie w 1854 r. zapłonęła pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa. Stało się to dzięki geniuszowi wielkiego Polaka - Ignacego Łukasiewicza. O tym fakcie informuje piękny mural z 2016 r. wykonany dla upamiętnienia tego ważnego wydarzenia.
Następnym punktem programu była wizyta w studiu RTV Gorlice. Uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak wygląda praca dziennikarzy i realizatorów programów telewizyjnych. Zwiedzili studio nagrań, reżyserkę oraz pomieszczenia techniczne. Prowadzący ciekawie opowiadał o tajnikach realizacji programów na żywo, pracy z kamerą oraz montażu materiałów wideo. Największą atrakcją dla uczniów była możliwość spróbowania swoich sił przed kamerą – niektórzy mieli okazję poprowadzić krótki program na dowolnie wybrany przez siebie temat, a także wcielić się w rolę prezenterów. Kto wie? Może w ten sposób zrodził się pomył na dorosłe życie któregoś z uczniów naszej szkoły.
Kolejnym etapem wycieczki była wizyta w Skansenie Ropy Naftowej „Magdalena”. To unikalne miejsce, gdzie uczniowie poznali historię przemysłu naftowego, który odegrał istotną rolę w rozwoju regionu. Po skansenie oprowadzał nas Pan Kazimierz Dudek, Prezes Stowarzyszenia Przemysłu Naftowego, który przez całe życie związany był z kopalnią. Najpierw jako wieloletni pracownik i kierownik, a po całkowitej likwidacji kopalni w 2013r. pomysłodawca, założyciel i Kustosz Skansenu Przemysłu Naftowego „Magdalena” w Gorlicach. Pan Kazimierz ciekawie opowiadał o ciężkiej i niebezpiecznej, ale jakże potrzebnej pracy w kopalni.
Najpierw udaliśmy się do miejsca, od którego wszystko się zaczęło, czyli skalnych szczelin z których miejscowi chłopi zwani „Łebakami” wydobywali czarną, oleistą ciecz. Później mogliśmy zaglądnąć do kopanki „Ćwiartki”, skąd wydobywano czarne złoto. Oglądaliśmy dawne urządzenia wiertnicze i przeróżne eksponaty związane z wydobyciem, przetwarzaniem i wykorzystywaniem ropy naftowej i jej pochodnych. Kustosz skansenu opowiedział nam o Ignacym Łukasiewiczu – pionierze przemysłu naftowego w Polsce i na świecie. Uczniowie mogli również zobaczyć rekonstrukcję szybu naftowego, a co odważniejsi mogli wyjść na wieżę wiertniczą, by z góry podziwiać panoramę Gorlic.
Wycieczka była niezwykle interesująca i pełna wartości edukacyjnych. Uczniowie wrócili z niej bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę. Była to również okazja do integracji między klasami i wspólnego spędzenia czasu w ciekawy sposób.