• Zakończenie roku szkolnego

          • „Moc  życzeń najszczerszych przynosimy zamiast gwiazd.

            Skromny kwiatek, krótki wierszyk i serc tyle – ile nas”

                         Tegoroczne zakończenie roku szkolnego było szczególne dla naszej społeczności szkolnej. Uczniowie, nauczyciele i rodzice podziękowali pani mgr Jolancie Leśniak za 17 lat pełnienia funkcji dyrektora. Gorące słowa wdzięczności popłynęły w kierunku pani dyrektor za to, że szkoła stała się dla wszystkich drugim domem, w którym mogli uczyć się i pracować w serdecznej orazi przyjaznej atmosferze. Rodzice ze wzruszeniem dziękowali pani dyrektor za każde dobro, którego doświadczyli przez wszystkie lata pracy na rzecz szkoły, a szczególnie za starania zmierzające do poprawy warunków lokalowych naszej placówki.

          • KONKURS MATEMATYCZNY

          •           4 czerwca w Szkole Podstawowej w Jamnicy odbył się XIV Gminny Konkurs Matematyczny „ I Ty możesz zostać Pitagorasem”.

                       Naszą szkołę reprezentowało pięcioro uczniów z klas IV – VIII.

            Podczas konkursu uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać 5 zadań tekstowych.

            Chociaż zadania nie należały do łatwych i oczywistych nasi uczniowie poradzili obie z nimi znakomicie i godnie reprezentowali naszą szkołę.

            Oto wyniki:

            Faustyna  Siedlarz z klasy IV zajęła III miejsce,

            Dominik Marcisz z klasy V uplasował się tuż za podium i zajął IV miejsce,

            Anita Poręba z klasy VI zajęła I miejsce,

            Bartłomiej Lupa z klasy VII zajął I miejsce,

            Dawid Gawlik z klasy VIII zajął III miejsce,

                   Wszystkim uczniom gratulujemy wspaniałych wyników i życzymy dalszych sukcesów.

          • NASZA SZKOŁA LAUREATEM VIII EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU BYĆ JAK IGNACY!

          •    W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie klas IV- VI  wraz z opiekunem koła naukowego Zofią Siedlarz Boguszaki- Bystrzaki przystąpili do VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Być jak Ignacy”.
            Celem programu jest popularyzacja polskiej nauki oraz pielęgnowanie pamięci o wybitnych, polskich naukowcach i wynalazcach. Organizatorem jest fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

            Konkurs podzielony był na dwanaście etapów. W trakcie wykonywania zadań uczniowie zdobywali wiedzę o wielu różnych rodzajach energii, a także poznali ciekawych, współczesnych naukowców i specjalistów z dziedziny energetyki.

            Realizacja wszystkich przedsięwzięć była na bieżąco dokumentowana w formie zdjęć.
                      Na koniec młodzi naukowcy wraz z nauczycielem muzyki Sławomirem Siedlarz nagrali finałową piosenkę o odnawialnych źródłach energii.

            Koło naukowe z naszej szkoły zajęło 6 miejsce w VIII edycji konkursu o tytuł Naukowej Szkoły Ignacego- czyli zdobyło tytuł laureata programu.

            Wszystkim zaangażowanym w realizację projektu dziękujemy!

          • Wycieczka Jasna Góra- Ojców

          •  

                         W dniach 27-28 maja w ramach realizacji zajęć profilaktycznych w Szkole Podstawowej w Boguszy został zorganizowany dwudniowy  wyjazd dla 34 uczniów klas starszych.

                   Wycieczkę  udało się zorganizować dzięki dofinansowaniu  przez Wójta Gminy Kamionka Wielka  Pana Andrzeja Stanka w wysokości 4 500 zł z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii  na rok 2024.

            Dwudniowa wycieczka była  turnusem  integracyjno-profilaktycznym. Głównym celem  było rozwijanie umiejętności współpracy w grupie jak też podniesienie świadomości młodzieży o możliwości spędzania wolnego czasu bez konieczności sięgania po niebezpieczne używki.  Realizacji tych założeń służyły  różnego rodzaju  gry i zabawy edukacyjne,  jak też pogadanki i dzielenie się rówieśniczymi  doświadczeniami.

             

            W trakcie dwudniowej wycieczki  odwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc. W pierwszym dniu udaliśmy się do Częstochowy na Jasną Górę, gdzie znajduje  się Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej. Zwiedzaliśmy jedno z ważniejszych miejsc kultu maryjnego i najważniejsze centrum pielgrzymkowe w Polsce. Na Jasnej Górze znajduje się obraz Matki Bożej Częstochowskiej oraz zbiór wielu innych dzieł sztuki, najczęściej sakralnej, stanowiących w większości dary wotywne wiernych. Dowiedzieliśmy się, że 16 września 1994 roku obiekt został wpisany na listę pomników historii.

             

                        Następnie odwiedziliśmy Ruiny Zamku Olsztyn koło Częstochowy. Zobaczyliśmy jeden z największych i najbardziej efektownych reliktów obiektów obronnych Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, który został wzniesiony w drugiej połowie XIII stulecia. Przez ponad 300 lat był najważniejszym punktem oporu północno-zachodniej Małopolski, tuż przy granicy śląskiej, a także ośrodkiem zarządu królewskiego okręgu administracyjno-gospodarczego.

             

            Ostatnim punktem zwiedzania tego dnia była Pustynia Błędowska. Jest ona niewątpliwie jedną z większych ciekawostek przyrodniczych i krajobrazowych w Polsce, na pograniczu dwóch województw: śląskiego i małopolskiego. Zwana „Polską Saharą” – to morze piasku i największy obszar piasków lotnych w środku kraju. Mieliśmy możliwość poczuć namiastkę wielkich pustynnych przestworzy oraz nacieszyć się wspólną zabawą w ciepłym piasku.

             

                        W drugim dniu odwiedziliśmy niepowtarzalną Jaskinię Nietoperzową w Jerzmanowicach. Jest ona jedną z największych jaskiń Jury Krakowsko – Częstochowskiej o długości korytarzy 454 m. Wyróżnia się jednym z największych siedlisk nietoperzy. W jej wnętrzu podziwialiśmy efektowne nacieki, m. in. wodospad naciekowy z kropielnicą, ambony oraz olbrzymie kotły wirowe znajdujące się w stropie jaskini.

             

                        Potem wzięliśmy udział w wycieczce z przewodnikiem po Ojcowskim Parku Narodowym. Odwiedziliśmy Zamek Pieskowa Skała, który obecnie jest siedzibą filii Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu. Poznaliśmy wszechstronną przyrodę Ojcowa i Ojcowskiego Parku Narodowego, wsłuchując się w śpiew ptaków i szmer przepływającego potoku Prądnik. Po intensywnym dniu wyruszyliśmy w drogę powrotną do Boguszy, śpiewając piosenki przy akompaniamencie gitary.

             

             

                     Bardzo serdecznie  dziękujemy Panu  Andrzejowi Stankowi -  Wójtowi Gminy Kamionka Wielka za  przydzielone nam dofinansowanie.