W środę 28 września br. w godzinach nocnych uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wyruszyli na trzydniową wycieczkę szkolną do Poznania, Gniezna, Biskupina, Torunia i Lichenia.
W programie pierwszego dnia zaplanowano Poznań. Uczniowie rozpoczęli zwiedzanie od Rezerwatu Archeologicznego „Genius loci”, a następnie udali się z panią przewodnik na Ostrów Tumski, który zdaniem większości historyków jest miejscem chrztu Polski. Tam, po otrzymaniu kart śledztwa, wcielili się w „detektywów historii”, aby odkryć początki państwa polskiego. Dokładnie obejrzeli Bazylikę Archikatedralną pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła z podziemiami i grobami Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego. Na Wzgórzu Przemysława podziwiali rezydencję króla Przemysła II, zaś punktualnie o 15.00 na poznańskim rynku obejrzeli trykające się rogami na ratuszowej wieży koziołki – Pyrka i Tyrka.
W drugim dniu uczestnicy wycieczki pod okiem przewodnika zwiedzili Gniezno i Biskupin. Zwiedzanie rozpoczęli od pomnika Bolesława Chrobrego, a następnie przeszli do wnętrza Archikatedry, w której znajdują się relikwie jej patrona św. Wojciecha, a także bezcenny skarb sztuki romańskiej – Drzwi Gnieźnieńskie. Warto zaznaczyć, iż w katedrze miały miejsce ważne wydarzenia historyczne, m. in. koronacja Bolesława Chrobrego oraz słynny Zjazd Gnieźnieński. Na koniec uczniowie wyruszyli Traktem Królewskim na ulice Gniezna w poszukiwaniu królików, które od niedawna tam zamieszkały. Jest ich 15, a każdy z nich opowiada o historii miasta, zarówno tej najdawniejszej, związanej z początkami państwa polskiego, jak i późniejszymi czasami, aż po współczesność. Jednak sympatyczne króliki to nie wszystkie atrakcje. Na trasie uczestnicy mogli podziwiać posągi władców, rzeźby ilustrujące gnieźnieńskie legendy i makiety zabudowy miasta z brązu. Niemałe wrażenie na wszystkich zrobiła także średniowieczna zabudowa miasta z zabytkowymi kamienicami i przyległymi kościołami.
Z Gniezna uczniowie udali się do oddalonego o około 40 km Biskupina. To „Polskie Pompeje”, czyli skansen archeologiczny z rekonstrukcją osady sprzed 2700 lat. Właśnie tutaj uczestnicy wycieczki nie tylko mogli zobaczyć osadę warowną sprzed setek czy nawet tysięcy lat, ale jednocześnie poznać zwyczaje żyjących tu kiedyś ludzi, ich pracę i rzemiosło. Co ciekawe, osada została odkryta przez przypadek przez miejscowego nauczyciela.
W ostatnim dniu grupa wycieczkowa udała się do grodu Kopernika – miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO oraz Lichenia. Wędrówkę po Toruniu uczniowie rozpoczęli od mocnego akcentu - 15- minutowego pobytu w bunkrze Wisła, czyli niemieckim schronie przeciwlotniczym z okresu II wojny światowej. Symulacja nalotu bombowego wywołała we wszystkich silne uczucia strachu i przerażenia. Następnie uczniowie zwiedzili Krzywą Wieżę oraz poznali związaną z nią legendę, a ochotnicy mogli poddać się „testowi prawości”. Z kolei zobaczyli Dom Mikołaja Kopernika, spacerowali po rynku Starego Miasta, oglądając zabytkowe kamieniczki, osiołka oraz ratusz. Na koniec wszyscy ustawili się przed pomnikiem wielkiego astronoma do pamiątkowego zdjęcia. Oczywiście był też czas na zakup piernikowych łakoci dla najbliższych we Dworze Artusa i posiłek w restauracji McDonald ’s.
Ostatnim punktem wycieczki był Licheń. To tutaj właśnie powstała największa świątynia w Polsce, ósma w Europie i dwunasta na świecie. Z jej historią i cudownym obrazem Matki Bożej Licheńskiej zapoznał szczegółowo uczniów tutejszy przewodnik, który oprowadził wycieczkę po części górnej i dolnej bazyliki. Szczegółowo przybliżył znajdujące się w niej największe w Polsce organy rozmieszczone w pięciu częściach świątyni. Po krótkiej, indywidualnej modlitwie oraz pamiątkowej fotografii na tle monumentalnej budowli uczniowie wyruszyli w drogę powrotną do Boguszy.
Uczestnicy wycieczki poszerzyli swoją wiedzę, którą będą mogli wykorzystać w dalszej edukacji. Wyjazd zorganizowano dzięki dofinansowaniu z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii, za zgodą i przy wsparciu Wójta Gminy Kamionka Wielka Pana Andrzeja Stanka.
Dziękujemy za to bardzo serdecznie!