W ramach ministerialnego przedsięwzięcia „POZNAJ POLSKĘ” uczniowie klas starszych w dniach od 17 do 19 listopada wzięli udział w trzydniowej wycieczce do Warszawy. Zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy z miejscowym przewodnikiem od Łazienek Królewskich, letniej rezydencji króla Stanisława Augusta, którą tworzą wspaniałe, klasycystyczne zabytki oraz historyczne ogrody. W jesiennej aurze zobaczyliśmy m. in. Pałac na Wyspie; Pałac Myśliwiecki; Amfiteatr; Starą Pomarańczarnię; pomniki Fryderyka Chopina i Józefa Piłsudskiego, a także Belweder. Następnie przejechaliśmy autokarem na plac marsz. Józefa Piłsudskiego, aby od Grobu Nieznanego Żołnierza rozpocząć zwiedzanie Starego Miasta. Mijając Krakowskie Przedmieście, dotarliśmy na Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta III Wazy, by stąd wyruszyć na ul. Świętojańską do Archikatedry św. Jana. Następnie zwiedziliśmy Kanonie, najwęższą kamienicę oraz najkrótszą ulicę w Warszawie, Gnojną Górę i ruszyliśmy wzdłuż murów miejskich, aby z powrotem dotrzeć na Plac Zamkowy. Zwiedzanie Starówki zakończyliśmy w Zamku Królewskim – dawnej rezydencji królów Polski i siedzibie Sejmu Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Na żywo mogliśmy podziwiać m. in. wielkie obrazy Jana Matejki, takie jak: „Stefan Batory pod Pskowem”, „Rejtan – upadek Polski” czy „Konstytucja 3 Maja”. Po bardzo wyczerpującym i pełnym wrażeń pierwszym dniu poznawania stolicy udaliśmy się do Woli Duckiej, gdzie w hotelu „Relaks” zjedliśmy pyszną obiadokolację i mogliśmy trochę odpocząć.
Drugi dzień zwiedzania rozpoczęliśmy od Cmentarza na Powązkach, wyjątkowej nekropolii, gdzie spoczywają znani pisarze, artyści, uczeni, politycy, zasłużeni dla Warszawy, a także walczący o niepodległość Polski podczas II wojny światowej. Następnie przejechaliśmy autokarem do Muzeum Powstania Warszawskiego poświęconego przede wszystkim wydarzeniom sierpnia i września 1944 roku. Dzięki nowoczesnym środkom przekazu oraz bogatym eksponatom próbowaliśmy zrozumieć trudną historię sprzed ponad 70 lat. Niezwykłe wrażenie zrobiła na nas wszystkich replika 1:1 samolotu bombowego Liberator B-24J. Nie lada zaś wyzwaniem okazało się przejście podziemnym kanałem, służącym powstańcom do utrzymania łączności i ewakuowania rannych. Bogatsi w wiedzę historyczną, ze skompletowanymi kartami z kalendarza powstania warszawskiego w rękach, opuściliśmy budynek muzeum, by następnie połączyć naukę z zabawą w Centrum Nauki Kopernik. Ponad trzygodzinny pobyt w jego murach upłynął wszystkim szybko i przyjemnie pod znakiem eksperymentów i doświadczeń. Na koniec drugiego dnia naszego wyjazd zatrzymaliśmy się jeszcze przed PGE Narodowym i w świetle wieczornych lamp wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia.
W ostatnim dniu wycieczki z rana wjechaliśmy na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki położony na wysokości 114 metrów, skąd z lotu ptaka chcieliśmy obejrzeć Warszawę. Jednak z powodu niesprzyjającej pogody widok na panoramę Warszawy był znacznie utrudniony, dlatego pobyt na tarasie ograniczyliśmy do minimum. Zaoszczędzony czas przeznaczyliśmy natomiast na zakup pamiątek w pasażu handlowym. Następnie autokarem udaliśmy się do Wilanowa. Najpierw zatrzymaliśmy się w Świątyni Opatrzności Bożej, w której 12 września br. miała miejsce długo oczekiwana beatyfikacja prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Po krótkim, indywidualnym zwiedzaniu świątyni czekał na nas jeszcze Pałac króla Jana III Sobieskiego. Muzeum wilanowskie z przepiękną barokową architekturą i malarsko-rzeźbiarskim wystrojem wnętrz przypadło wszystkim do gustu i na długo pozostanie w naszej pamięci. Około godziny 15 opuściliśmy stolicę i wyruszyliśmy w drogę powrotną do Boguszy. Przed 23.00 byliśmy już na miejscu – zmęczeni, ale bardzo zadowoleni z udanego wyjazdu.